Turisté mohou v Egyptě nově navštívit nejstarší hrobku

Autor:

Luxor je často označován jako největší muzeum pod širým nebem. Nejnovějším přírůstkem je hrobka hodnostáře ze Staré říše.

Archeologové zrekonstruovali zhruba 4000 let starou hrobku, která podle dostupných informací měla patřit úředníkovi Meruovi. Celý svůj život sloužil na dvoře faraona Mentuhotepa II. z 11. dynastie.

„Jde o první lokalitu z raného období v západních Thébách, která byla zpřístupněna turistům,“ uvedl Fathí Jásín z památkového úřadu v Horním Egyptě. Umístěna je blízko chrámu Mentuhotepa II., to jasně ukazuje na vysoké postavení muže. Kromě toho se zde našlo totiž nejen množství pohřebních sošek, ale také bohatě vyzdobené zdi malbami.

Egypťanům při rekonstrukci hrobky pomáhalo Polské centrum pro středomořskou archeologii. Podle jejich zjištění byla hrobka objevena už v 19. století a někdy na konci 20. století se podařilo Italům zrestaurovat část maleb v samotné hrobce. Chtělo to ještě hodně času, než do hrobky mohli zavítat první návštěvníci, je totiž vytesaná do skály. Náročná práce archeologů a restaurátorů ale nakonec přinesla své ovoce.

Zdroj informací: Reuters, CNN Travel
Foto: Pixabay