Turistické poplatky jsou daní za masový turismus. Regulace počtu návštěvníků prostě už nestačí

Autor:

Pandemii se podařilo celkem překonat, a tak se lidé vracejí zpátky k cestování, které měli přes dva roky mnohdy zapovězené.

Oblíbené turistické destinace se ale bojí staronovému problému, kterému často čelili před pandemii – masovému turismu. To je situace, kdy město doslova drtí příval turistů, kteří se někdy také neumí chovat podle pravidel. Místní obyvatele to tak právem rozčiluje, a tak se vlády některých států rozhodly jednat. V minulosti na to trpěly například Benátky, kde se zavedlo i omezení počtu návštěvníků v jeden den. To je jen slabý nástroj, proto aby se takové situace minimalizovaly, rozhodly se některé regiony zavést poplatky za vstup. Určitou formu turistických tax mají ostatně všechny státy. Ty jsou ale ve většině případů započtené už do ceny letenek nebo hotelů.

V jakých zemí lze očekávat poplatek a v jaké výší? Začneme Barcelonou, která je nechvalně proslavená jako město kapsářů. Zde byste si opravdu měli dávat pozor na svůj majetek. Co se týká turistického poplatku, tak se platí jak regionální daň, tak i ta celoměstská. Týká se to pouze turistů, kteří jsou ubytování v hotelech, penzionech či hostelech. Navíc od letošního dubna se poplatek zvyšuje na necelá tři eura. Následující rok ve stejném měsíci se bude platit už 3,25 eur. Není potřeba se bát, že by peníze šly do kapsy nějakému státníkovi, ba naopak budou využity na financování městské infrastruktury.

Dlouho se také mluvilo o zavedení jednodenního poplatku za vstup do Benátek. Počítejte tak s třemi až deseti euro podle sezony. Systém měl být platný již od ledna, to se ale nestihlo. Druhý termín počítá s létem, ale jak víme, Italové mají na vše dostatek času, a tak je možné, že se tak stane až příští rok. Turistický poplatek by se neměl týkat lidí, kteří se v Benátkách přímo ubytují, ti by pak od nového roku měli platit pouze městskou daň za ubytování.

Poslední neméně důležitou destinaci, kde bude zavedena daň pro zahraniční turisty, je Thajsko. Mělo by se jednat o částku ve výši 9 euro. Zhruba 200 korun se bude platit hned po příletu do země. Lidé s pracovním vízem budou od této daně osvobozeni. Finance budou následně využity na zdravotní ošetření pro turisty, kromě toho se část peněz využije i na renovaci a rozvoj turistických atrakcí.

Zdroj informací: Euronews, The Indepedent, Lonely planet
Foto: Pixabay