Ty nejlepší pochutiny západní Evropy

Autor:

Zdroj info: dle zjištění autorky články, Wikipedie ; zdroj foto: Pixabay

Gastronomie západoevropských zemí je velice různorodá. Zatímco francouzské pochoutky jako nadýchané croissanty, tenoučké crêpe nebo třeba tradiční kohout na víně či zeleninový ratatouille si našly cestu nejen do našich srdcí, ale i jídelníčků. Taková irská či holandská kuchyně je pro mnohé z nás spíše velkou neznámou. Co tedy ochutnat a čemu se raději vyhnout při našich toulkách po západní Evropě?

Francie

Francouzská kuchyně má pověst snad té nejsofistikovanější, aby také ne, přeci jen je místem, kde se zrodil legendární gastronomický průvodce Michelin, který udává směr vysoké světové gastronomii. Francouzi milují vše kvalitní, stejně tak i jídlo a pití, zakládají si na vynikajících vínech, šampaňském, kvalitních sýrech, pečivu, mořských plodech a červeném masu.

Nejen při návštěvě Francie, byste si rozhodně neměli nechat ujít ochutnávku francouzské baguette (dlouhá bageta z pšeničného těsta), quiche (slaný koláč z pšeničného těsta s náplní z vajec, sýra a smetany, doplněný o maso či zeleninu), croissant (pečivo ve tvaru půlměsíce z máslového kynutého těsta) či již zmíněných crêpe (tenké palačinky připravované na sladko i naslano). Ze sladkého byste neměli vynechat legendární Crème brûlée (hutný pudingový dezert s vrstvou flambovaného cukru), Éclaire (podlouhlý zákusek z odpalovaného těsta plněný smetanovým krémem, polité čokoládou), chybu neuděláte ani s makrónkami nebo čokoládovým mousse.

Co se týče hlavních chodů, můžete vsadit na klasiku v podobě Bœuf bourguignon (hovězí maso „po burgundsku“ dušené na červeném víně a kořenové zelenině), Coq au vin (dušený kohout na červeném víně, který se je v současnosti nahrazován spíše kuřecím masem, s kořenovou zeleninou, česnekem a houbami), Steak frites (hovězí steak podávaný s hranolky) či provensálský zeleninový pokrm Ratatouille. Pokud se však nebojíte trochu experimentovat můžete ochutnat i pro nás trošku netradiční pokrmy v podobě Tripes à la mode de Caen (směs zadělávaných telecích nožiček a drštěk marinovaných v calvadosu), Escargot (vaření hlemýždi s masovým vývarem, podávaní s česnekovým máslem), Cuisses de grenouille (smažená žabí stehýnka) nebo třeba Andouillette (klobása s nasekanými vnitřnostmi). Z polévek vede u Francouzů tradiční cibulačka, Bisque (polévka z korýšů) a Bouillabaisse (vývar z ryb s mořskými plody).

K Francii neodmyslitelně patří i sýry, kterých se zde podle oficiálních údajů vyrábí až na 350 druhů, my můžeme doporučit kromě klasického brie a camembertu i aromatičtější roquefort či kozí sýr Chèvre.

Spojené království

Když se řekne anglická kuchyně, vybaví se většině z nás ryba s hranolky, s dalšími pokrmy je to pak většinou horší. Pravdou je, že tradiční kuchyně Spojeného království není příliš rozšířená a i samotní obyvatelé ostrovního státu tíhnou spíše k pokrmům, která přinesla globalizace.

Obrovský boom zde zažívá street food a bohužel i ne příliš zdravé polotovary, kterým jsou v anglických obchodech vyhrazené celé sekce. Netřeba ale házet všechny do jednoho pytle, i při návštěvě Velké Británie můžete objevit pochoutky, které vás nadchnou. První z nich je již zmíněné Fish and chips (smažená treska podávaná se silnými hranolky, zakápnutá octem), mezi tradiční anglická jídla patří i masové koláče. Ty se vyrábějí z hutného těsta, mezi nejčastější náplně patří kuřecí maso, houby nebo směs hovězího masa a ledvinek. Specialitou anglické kuchyně také je Shepherd’s pie (koláč s jehněčím masem, s krustou z bramborové kaše) a Fisherman’s pie (plněný treskou a hráškem). Ochutnat můžete i tradiční klobásky, kterých se zde údajně vyrábí až na 400 druhů, ty se pak podávají s bramborovou kaší nebo zapečené v těstíčku.

Obdobu zabijačkových jitrnic a jelítek si můžete dopřát především během návštěvy Skotska pod názvem Black and white pudding, černý puding je ostatně i základem tradiční anglické snídaně (volská oka, kořeněné párečky, černý puding, bílé fazolky v rajčatové omáčce, slanina, grilované rajče a opečený toast). Anglie je domovem i tradičních sendvičů pojmenovaných po hraběti Johnu Montagu Sandwichi, plátky bílého toustového chleba se podávají nejčastěji se šunkou a sýrem nebo se smetanovým sýrem a okurkou. Vzhledem k tomu, že si ostrovní národ příliš nepotrpí na teplé obědy, jsou sendviče ideální alternativou. Atmosféru viktoriánské Anglie si můžete užít během Čaje o páté v tzv. tearooms (čajový rituál ve specializovaných podnicích, během kterého se konzumuje černý čaj s mlékem nebo smetanou, k němu pak sladké briošky s máslem a džemem, mini sendviče a další zákusky). Nejtypičtějším nápojem pro Spojené království je dozajista černý čaj, oblíbená je ale i bezinková limonáda, z alkoholických nápojů pak jednoznačně vede pivo.

Irsko

Irská kuchyně se v mnohém podobá té anglické, stojí spíše na základních surovinách, jako jsou mléčné výrobky, červené maso, ryby, ale také brambory, které měly dokonce vliv i na irskou historii. Mezi tradiční irské hlavní chody patří Irish stew (dušené jehněčí a skopové maso se zeleninou a brambory), Colcannon (směs bramborové kaše s hlávkovým zelím), Dublin coddle (kotlík s vepřovým masem, klobáskou, brambory a mrkví), Seafood Chowder (krémová polévka s mořskými plody, podávaná také jako hlavní chod). Ochutnat můžete ale i Crubeens (vařené vepřové nožičky) nebo irskou obdobu našich bramboráků zvanou Boxty. Zajímavou irskou pochoutkou je bramborový chléb fadge a sušené mořské řasy dulse. Z nápojů si kromě čaje, tzv. irské kávy a rozličných druhů irské whiskey rozhodně nenechte ujít tmavé hořké pivo značky Guinness.

Belgie

Belgická gastronomie nepatří mezi nejvyhlášenější, přesto se Belgie pyšní několika produkty, které se rozšířily takřka do celého světa. Při návštěvě Belgie platí jediné, aplikaci na počítání kalorií nechte raději vypnutou. Nejznámějším belgickým „artiklem“ jsou jednoznačně wafels (obdélníkové či kulaté vafle z kynutého těsta, které se pečou do křupava na speciálních pánvích) v Belgii je najdete doslova na každém kroku, ať už s karamelem, šlehačkou, čokoládou, zmrzlinou nebo dokonce naslano plněné goudou a šunkou. Variant je nespočet, nám nejvíc chutnaly „jen tak“ lehce posypané moučkovým cukrem.

Když už jsme u sladkého, nelze nezmínit vyhlášené belgické pralinky, pro které si můžete zajít do specializovaných prodejen, kde můžete vybírat ze stovek druhů této dobroty. Při návštěvě pralinkáren Leonidas rozhodně chybu neuděláte. Z hlavních chodů doporučujeme ochutnat národní pokrm Waterzooi (kuřecí nebo rybí maso v omáčce z vývaru, žloutků a smetany s kořenovou zeleninou), dále pak Moules-frites (dušené slávky podávané s hranolky), Carbonade flamande (hovězí maso na černém pivu s hranolky), Anguilles au vert (úhoř podávaný s bylinkovou omáčkou a hranolky), Chicons au gratin (gratinované šunkové závitky plněné čekankou) nebo Konijn in geuze (králík na pivě).

Vyhlášenou specialitou belgické kuchyně je tatarský biftek z hovězího masa podávaný s cibulí a kapary, ke kterému se přikusují tradiční dvakrát smažené belgické hranolky. Při návštěvě Belgie doporučujeme ochutnat i jejich piva, pozor si ale musíte dát na vyšší obsah alkoholu, než jak jsme u českých piv zvyklí.

Holandsko

Holandská kuchyně je silně ovlivněna okolními státy, přesto zde ale najdeme pár tradičních jídel, která stojí za vyzkoušení. Číslem jedna jsou rozhodně holandské sýry například Gouda, Edam a Edammer nebo Nagelkaas. Z polévek Holanďané upřednostňují zeleninové a luštěninové jako jsou Snert (hustá hrachová polévka se skopovým masem a klobáskou) nebo Humkesoep (polévka s fazolkami a brambory).  Z masných chodů pak můžete vyzkoušet například Bitterbal (smažené masové kuličky s pivem), Hutspot (kaše z brambor, mrkve a cibule podávaná nejčastěji s hovězím masem), Haring (sledi) nebo Hollandse Nieuwe (matesy s cibulí). Mezi vyhlášené sladké speciality patří Stroopwafel (tvrdé vafle slepované karamelovým sirupem) a Poffertjes (malé palačinky s máslem).

Zdroj informací: Apetit Online, Rady na cestu, Skandinávský dům
Zdroj foto: Pixabay