Úraz v zahraničí: Jak správně postupovat, když se něco stane na dovolené

Autor:

I když jedete jen na nákup do Polska, měli byste si sjednat řádné cestovní pojištění. Ostatně za jeden den zaplatí jen pár korun.

Pokud byste tak totiž neučinili a něco se stalo, je možné, že byste si veškeré výdaje na léčbu museli zaplatit sami. V takových případech tedy nestačí mít pouze evropský průkaz pojištěnce. Průkaz zajistí pouze, že budete ošetřeni v základní míře, která je dostupná pro místní. Vše navíc (RTG, CT, operace, vyšetření specialistou, a další) si hradíte ze svého, například v Rakousku to může být i několik set euro.

Cestovní pojištění nebývá zpravidla drahé, zato je to pojistka, která vás zachrání před vysokými platbami a asistenční služba, která k takovému pojištění náleží, navíc zařídí vše potřebné za vás.

Stal se mi úraz, co teď?

Každý, komu se v zahraničí nic nestalo, může být šťastný. I tak by ale měl být na situaci připraven, aby věděl, co dělat. Pokud se tedy stane jakýkoli úraz, je vhodné zajistit bezpečnost zraněného a zavolat na asistenční službu. Když jde o vážný případ, je nutné volat první záchranku a hned poté asistenční službu vaší pojišťovny. Operátor vám tak může pomoci i s jazykovou bariérou. „Služba funguje v režimu 24/7 v češtině. Doporučujeme si uložit před cestou do mobilu její číslo a do poznámky číslo pojistné smlouvy,“ radí Eva Svobodová z UNIQA pojišťovny.

Dále to je celkem jednoduché, řiďte se pokyny, které vám sdělí operátor asistenční služby. Před tím je ale nutné sdělit jméno pojistné osoby, číslo pojistné smlouvy a také shrnout, kde a co se stalo. Uveďte i telefonní kontakt, na který se operátor může ozvat.

V nemocnici, kam je pacient převezen, mohou někdy požadovat finanční zálohu před ošetřením. Liší se to ale případ od případu a také záleží na lokaci. „Často se věc řeší formou záruky (garance zaplacení služby), kterou asistenční služba pošle do zdravotnického zařízení,“ říká Svobodová a dodává: „Jestliže na místě klient cokoli uhradí, včetně léků, je nutné mít od toho stvrzenku, kterou po návratu domů předá své pojišťovně k proplacení.“

Kromě stvrzenky o úhradě si ale také pečlivě uschovejte veškerou lékařskou dokumentaci. Po návratu domů by první kroky měly směřovat právě do pojišťovny.

Zdroj informací: UNIQA pojišťovna, zkušenost autorky textu
Foto: Pixabay