Uskutečnil se první let na 30 % udržitelného leteckého paliva

Autor:

Společnosti Air France, TotalEnergies, Metropole a letiště Nice Côte d’Azur spojily své síly, aby uskutečnily let poháněný palivem SAF (Sustainable Aviation Fuel).

Let 6235 společnosti Air France odstartoval 1. října v 18.30 hodin z Terminálu 2 letiště Nice na pařížské letiště Orly poté, co byl naplněn palivem SAF, jehož 30 % vyrábí společnost TotalEnergies ve svých francouzských závodech.

Let s palivem SAF se uskutečnil v rámci Nice Transition Days, mezinárodního festivalu oslavujícího ekologické inovace, který pořádá a organizuje Métropole Nice-Côte d’Azur ve spolupráci s novinami La Tribune a sdružením Transition Forum. Let provozovaný z druhého největšího francouzského letiště konkretizuje ambice, které sdílejí jak veřejné, tak soukromé podniky, aby se vypořádaly s velkou dvojí výzvou, kterou je dekarbonizace letecké dopravy a zároveň pokračující podpora živé ekonomiky a turistického průmyslu v regionech. Tato společná snaha ilustruje potřebu spojit se a vytvořit soulad mezi ekonomickými a sociálními požadavky a energetickou transformací.

Anne Rigail, generální ředitelka společnosti Air France: „Společnost Air France s velkým potěšením zahájila dvoudenní fórum v Nice letem z Nice na pařížské letiště Orly s významným 30% podílem paliva SAF. Tato operace je dalším připomenutím našim partnerům, městu Nice na Azurovém pobřeží, letišti Nice a společnosti TotalEnergies, že pouze úzká spolupráce všech zúčastněných stran umožní, aby se SAF stala hlavním motorem dekarbonizace leteckého průmyslu.“

Po prvním dálkovém letu na palivo SAF francouzské výroby v květnu se jedná o další realizaci ze strany Air France a TotalEnergies směrem k podpoře a rozvoji výroby udržitelného leteckého paliva ve Francii, což je nezbytnou podmínkou pro jeho široké rozšíření na francouzských letištích.

Biopalivo použité pro tento let bylo vyrobeno z odpadu a zbytků vzniklých v rámci oběhového hospodářství. Společnost TotalEnergies jej vyrobila z použitých kuchyňských olejů ve své biorafinérii v La (Bouches-du-Rhône) a v závodě v Oudalle (Seine-Maritime). SAF vyráběný ve Francii nese certifikaci ISCC-EU (International Sustainability & Carbon Certification) udělovanou nezávislým orgánem, která zaručuje jeho udržitelnost. Díky 30 % podílu na letu Nice-Paříž se zabrání emisím 3 tun oxidu uhličitého.

Zdroj info: Air France
Zdroj foto: Pixabay