Úvěr na dovolenou – past nebo výhodné rozhodnutí?

Autor:

Foto: Pixabay

Lákají vás nekonečné pláže Karibiku, kultura jihovýchodní Asie či kouzlo keňského safari? Nebo jste se vzhlédli v roadtripu po USA, ale váš zůstatek na účtu vám dovolí tak maximálně prodloužený víkend v tuzemsku.

To je přesně ta chvíle, kdy některé z vás napadne Carpe diem, život je jen jeden, mladší už nebudu, tak kdy jindy než teď! A začnou pomalu, ale jistě zadávat do internetového vyhledávače slova jako: výhodný úvěr nebo v horším případě krátkodobá půjčka. A protože platí, že většina úvěrů je výhodných pro ty, kteří půjčují a ne pro ty, kteří si půjčují, snadno se tak vřítíte do začarovaného kruhu nekončících měsíčních splátek.

Půjčka od rodiny nebo banky?

Půjčit si od rodiny a známých je ve většině případů ještě ta lepší varianta, kdy místo obřích úroků budete čelit nenávistným pohledům a otázkám, jak jste si za jejich peníze užili dovolenou. Na otázku, jestli by přece jen nebyly lepší ty nehorázně velké úroky, si odpovězte sami. V každém případě je obecně platným faktem, že nejvýhodnější financování vždy dostanete na bydlení, nejlépe, když máte naspořenou poměrnou část k výši úvěru a v ideálním případě ručíte hmotným majetkem, tedy koupenou nemovitostí.

V současnosti lze využít také výhodného podnikatelského úvěru, který je však podmíněn vypracováním solidního podnikatelského záměru, který je zpracován vedoucím pracovníkem banky.  Ne sice nejvýhodnější, ale stále únosný a v rámci možností i korektní úvěr lze získat i na auto či renovaci. Nejlepšího úročení dosáhnete, pokud máte u dané bankovní instituce spořicí účet, který již nějakou dobu aktivně využíváte. Samostatnou kategorií jsou pak nákupy spotřebního zboží, zejména elektroniky a bílé techniky na splátky, kdy lze dosáhnout nejen výhodných podmínek, ale mnohdy se dostanete i na cenu, která je výhodnější než při jednorázové platbě.

Co se týká krátkodobých půjček, najít tu výhodnou je doslova jako najít jehlu v kupce sena. Ne nemožné, ale značně nepravděpodobné. Tady platí čím jednodušší, tím podezřelejší. Může se tak snadno stát, že přeplatíte až sto procent dané částky! V takových případech se jedná o lichvu. Bohužel malá písmenka jsou neúprosná a případný soudní proces by vás zbytečně stál spoustu času a energie. V tom lepším případě přeplatíte pouze cca 20-30%, když si ale spočítáte náklady na dovolenou… počítejme s tím, že se v každém z nás skrývá kousek dobrodruha, který se dokáže uskromnit a stačí mu na krásný několika týdenní roadtrip 50 tisíc korun, přeplatíte 10 až 15 tisíc korun, což sice není tak moc, na druhou stranu je to reálná cena zajímavé dovolené v Evropě, severní Africe nebo na Blízkém východě. Opravdu se zdá někomu úvěr na dovolenou stále jako dobrý nápad?