„V rámci Hodiny Země si celosvětově připomínáme, že globální klima se mění a my na to rozhodně nesmíme zapomínat. Je to pro nás klíčové a aktuální téma, a tak jsme se rozhodli, že v rámci akce v sobotu zhasneme na hodinu hned několik desítek pražských památek a objektů.  Věřím, že tak celé připomínkové akci dodáme náležitého významu. Já osobně budu u zhasnutí historické budovy Národního divadla, významného pražského a českého symbolu,“ prohlásil radní Michal Hroza, který má ve své gesci infrastrukturu města.

Podle předsedy představenstva THMP Tomáše Jílka letos zhasne v Praze celkem padesát památek, mezi nimi i Národní divadlo, Žofín, Mánes, Vyšehrad nebo Petřínská rozhledna. „Doba osvětlení pražských památek byla už v loňském roce zkrácena celkem o 3,5 hodiny, což přineslo významné finanční úspory i snížení emise světla. Památky běžně zhasínáme v půl desáté, při sobotní Hodině Země potemní ještě o hodinu dříve. THMP také soustavně pracuje na tom, aby bylo v horizontu několika málo příštích let možné pražskou síť veřejného osvětlení dálkově regulovat a v zelených zónách města během noci účelně stmívat,“ doplnil Tomáš Jílek.

Hodina Země je každoroční mezinárodní akce, jejímž cílem je atraktivním způsobem upozornit na změnu klimatu. Hodina Země povzbuzuje jednotlivce, obce a organizace k zhasnutí světel na dobu jedné hodiny. Akci vymyslel Světový fond na ochranu přírody (WWF). První ročník se konal v roce 2007 v Sydney v Austrálii, na hodinu tehdy zhasla světla na slavné budově australské opery, do kampaně se zapojily více než dva miliony lidí. Od té doby se akce rozšířila do celého světa, v Česku ji koordinuje Ekologický institut Veronica.

Zdroj informací: Magistrát hlavního města Prahy
Foto: Pixabay