Velký přehled cestovních dokladů

Autor:

Cestovat můžete po celém světě. Někam vám postačí jen občanský průkaz, jinde budete potřebovat i vízum. Obecně se nevyplácí s vyřízením víza otálet, ne všude si jej totiž můžete zařídit na místě, a to obzvlášť pokud cestujete do exotických zemí. Pojďte se podívat, jaké typy dokladů můžete použít při cestování.

Občanský průkaz

Z České republiky můžete na občanku cestovat do všech zemí Evropské unie, a to jak autem, tak letadlem. Kromě zemí v Evropské unii můžete také na občanku cestovat například do Švýcarska, Makedonie, Černé Hory, Srbska nebo na Island. Avšak dávejte si pozor na některá místa, jako je třeba Moldavská republika. Sem můžete sice přicestovat s občankou, ale ta musí být ve formátu ID1 se strojově čitelnými údaji s kontaktním elektronickým čipem. Stejně tak Kosovo uznává cestování jen s občankou, ale opět musí mít strojově čitelné údaje a biometrické údaje. Bohužel takový občanský průkaz ČR nevydává, tudíž si musíte vzít cestovní pas.

Dávat pozor byste také měli, pokud cestujete letecky v rámci Shengenského prostoru. Mimo něj už potřebujete pas. Do Shengenu tak patří všechny země EU a také například Norsko, Lichtenštejsko a Island, které sice nejsou v EU, ale patří do Shengenu. Na občanku můžete také letět například na Azorské ostrovy nebo Kanárské ostrovy, avšak váš let musí být pouze přímý.

Je dobré si také položit otázku, co budete dělat, pokud občanku ztratíte? V mnoha případech je tak lepší mít u sebe, jak pas tak občanku. Někdy vás občanský průkaz na letišti spíše zdrží, než aby vám pomohl k rychlému přesunu. Naopak na hraničním přechodu téměř nebudete muset zastavit.

Cestovní pas

Tady je to mnohem jednoduší, neboť s cestovním pasem se dostanete prakticky kamkoli na celém světě, tedy alespoň tam, kde po vás nebudou požadovat ještě vízum. Jeví se také jako lepší a bezpečnější varianta od občanského průkazu, protože na rozdíl od ní na něm není vaše adresa.

Pas byste si měli zabalit i v případě, že chcete mít jistotu, kdyby se stalo něco neočekávaného a vaše letadlo muselo přistát mimo Evropskou unii. Radši jistota, než pak zmatkovat. Stejně tak na řadě letišť v Evropě už existují automatické brány, které fungují pouze s pasem, ale ne s občankou. Ty tak bývají zpravidla rychlejší při odbavení, než okénka, ke kterým musíte s občankou.

Vízum

V případě cestovatelů se zřejmě vždy bude jednat o turistické vízum a získat jej můžete mnoha způsoby. Časově nejnáročnější a metoda, od které se spíše odpouští, bývá osobní návštěva na zastupitelském úřadu dané země v ČR. Musíte se tam dopravit, vyplnit formuláře, odevzdat pasy a čekat na rozhodnutí. Ne každý má ale dostatek času se zdržovat na úřadech. Stejně tak během té doby než se vše vyřídí nemáte pas u sebe. Vyřízení žádosti se pohybuje zpravidla okolo několika týdnů. Stejně tak je třeba si uvědomit, že né všechny země mají své zastoupení v Česku. Pokud byste chtěli letět třeba do Kamerunu museli byste cestovat až do Moskvy.

(Pokud jedete s cestovní kanceláří na dovolenou do země, ve které je třeba mít vyřízené vízum, je nejjednoduší způsob nechat vše na cestovní kanceláři, aby to udělala za vás. To je obecně zpoplatněno, ale alespoň se o to nemusíte už starat.)

Naštěstí existuje příjemnější a časově méně náročná žádost o vízum, a to hezky z pohodlí domova a online. Stačí si nalézt příslušné oficiální webové stránky. To je důležité, aby jste se ujistili, že jsou opravdu oficiální a nebyl to pouhý zprostředkovatel. Vše by se mohlo protáhnout, nebo ani nedotáhnout.

Jakmile budete na stránkách, tak už jen vyplníte údaje, zaplatíte administrativní poplatek a čekáte, až vám na email přijde vyřízená žádost s vízem, někdy to bývá i jen 24 hodin. Dokument si vytisknete a hurá na cesty.

Poslední možností, jak můžete vízum získat, je žádost na místě, avšak to se ne vždy vyplatí. Informace některých zemí uvádí, že umožňují vydání víza až na místě, ale už tam nenapíšou, že to tak nelze udělat na každém letišti nebo hraničním přechodu. Proto se vždy ujistěte, že v cílové stanici, kde přistanete nebo přijedete, je možnost vyřízení víza. V opačném případě vám hrozí návrat domů a nevpuštění do země.

Některé země neudělují vízum na místě vůbec. A co platilo dnes, nemusí platit i zítra. Příkladem je například Srí Lanka, kde jste si ještě před rokem vízum na místě vyřídit mohli, avšak po nedávném teroristickém útoku v zemi nepřipadá v úvahu, abyste si vízum na místě zařídili. Je tedy vhodné sledovat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí aktuální informace z dané země, kam chcete cestovat, abyste na místě nebyli zbytečně překvapeni.

Zdroj informací: Magistrát hlavního města Prahy, MZV
Zdroj foto: Pixabay