Via Ferrata Skalka: Tam, kde se dá zažít opravdové dobrodružství

Autor:

Slovensko, to nejsou jen halušky nebo termální prameny. Dá se tu zažít mnohem více věcí, včetně těch adrenalinových jako jsou třeba ferraty.

Dneska se podíváme na jedno velmi zajímavé místo, se kterým jsem se setkala poprvé v životě a musím říct, že je to dost o překonávání sám sebe. Jedná se o ferraty. Leze se samozřejmě s jištěním, ale abych pravdu řekla, pro člověka, který se bojí tak trochu výšek a především pádu z nich, je to hodně velká výzva.

Nicméně na této ferratě může lézt kdokoli a kdykoliv. Trasy jsou volně přístupné a zadarmo. Přesto pokud jste nikdy tento adrenalinový sport nezkoušeli, vřele doporučuji si poprvé s sebou vzít zkušeného instruktora, který vám se vším pomůže a především ukáže, jak se to má správně dělat. Návody z Youtube tedy raději odložte a nechte se poučit opravdu od reálného člověka.

Co se týká cestovního pojištění, tak jak jsem zjistila, do kategorie obtížnosti B jsou ferraty v ceně pojištění. Pokud polezete ty náročnější, pak už se musíte připojistit na extrémní sporty. U některých pojišťoven si projděte podmínky a jaké obtížnosti jsou schopni pojistit, často se totiž lze setkat s tím, že obtížnost E a F nedokážou pojistit.

Foto: Michaela Rubešová – Via Ferrata Skalka

A kde že se tato ferrata vlastně nachází? Stačí dojet do Kremnice a dále následovat navigaci do Via Ferrata na Skalke u Kremnice…. V okolních kopcích si tedy můžete nejen zalézt, ale také se vydat za dobrodružstvím po mnoha cyklistických i turistických trasách. Co se týká samotných ferrat, tak ty lze zde nalézt v několika obtížnostech a samozřejmě také tu nejtěžší v obtížnosti F, která je ale doporučena pouze zkušeným profesionálům. My jsme si dali na úvodní setkání ty méně náročné, ale i tak jsme se pěkně zapotili.

Na závěr se rozhodně nesmíte nechat ochudit o výstup přes nejdelší lanový most na Slovensku. Doporučuji hledět spíše před sebe nebo na výhled kolem sebe. Pohled dolů by vás mohl vyděsit. Na druhou stranu celou trasu jste jištěni a máte helmu. Není se tedy čeho bát. Na konci trasy se vám rozevře na dlani výhled na nádhernou panenskou krajinu středního Slovenska.

Foto: Michaela Rubešová – Via Ferrata Skalka

A co výbava?

Jestliže výstroj nemáte doma, ostatně není to zrovna levná záležitost, lze si ji dopředu rezervovat a vypůjčit na místě. Jedna výstroj vyjde na 250 korun (asi 10 euro) na čtyři hodiny. Pokud chcete na skále strávit delší čas, pak je možnost si ji vypůjčit na celý den za 375 korun (asi 15 euro). Rovněž se doporučuje si na sebe vzít pevnou obuv a pohodlné oblečení, u kterého nevadí, když si ho ušpiníte a v nejkrajnějším případě roztrhnete. Kromě letních měsíců se také hodí mít sebou praktické rukavice, protože většina tras je skryta slunečnímu světlu a dotýkáním se železných lan budete mít za chvíli ruce promrzlé až na kost (vlastní zkušenost).

Zdroj informací: Autorský text
Foto: Michaela Rubešová