Více než 30 % Čechů při opalování nepoužívá opalovací krém. Hazardují tak se zdravím

Autor:

Současné slunečné počasí, kdy teploty často převyšují 30 stupňů, vyhnalo obyvatele Česka k vodě. Alarmující ovšem je, že více než 30 % z nich při slunění nepoužívá žádné opalovací krémy.

A když už si opalovací krém zakoupí, tak s nízkým ochranným faktorem, který je naprosto nedostačující. Lidé nedbají na prevenci a při opalování velmi často nepoužívají žádný opalovací krém, nebo kupují krémy s velmi nízkým ochranným faktorem. Například v roce 2020 prodej opalovacích krémů v ČR meziročně klesl o 70 %.

Podle lékařů by se člověk při pobytu na slunci měl mazat každé dvě hodiny. V opačném případě doslova hazarduje s vlastním zdravím, shodují se lékaři. První dávku krému je vhodné nanést na kůži 15 minut předtím, než se začnete opalovat. Ještě několik dní po opalování se může zdát, že pleť po pobytu na slunci vypadá lépe a zdravěji. Je však nutné uvědomovat si důsledky dlouhodobého vystavení slunečnímu záření.

Vliv UVB záření na stav lidské kůže

UVB záření proniká vrchní vrstvou kůže a způsobuje její rychlé opálení. Při absenci používání opalovacího krému dojde v lepším případě ke spálení, v horším případě dokonce ke zhoubným nádorům kůže. Výskyt tohoto onemocnění se za posledních 30 let dokonce zdvojnásobil. „Zhoubnými nádory kůže ročně onemocní 30 tisíc osob. Nejčastějšími z nich jsou bazaliom, spinaliom a melanom.“, říká MUDr. Ilona Gutwaldová z Centra dermatologie Polikliniky IPP.

Prevence a léčba zhoubných nádorů kůže

Když jsou kožní nádory zachyceny brzy, je často možné je vyléčit. Pokud však vhodná léčba není zahájena včas, mohou být smrtelné. Výskyt nádorů kůže celosvětově roste. Zejména lidem, kteří tráví na slunci více času a nepoužívají žádný opalovací krém, nebo používají opalovací krém s nízkým ochranným faktorem, doporučujeme pravidelnou kontrolu mateřských znamének. Právě pravidelná kontrola vám může zachránit život.

Zdroj informací: Poliklinika IPP
Foto: Pixabay