Průvodce Prahou: Nejlepší pražská koupaliště

Autor:

Léto je konečně tady, venkovní teploty atakují tropické třicítky, a tak je nejlepší čas se zchladit někde u vody. Praha nabízí hned několik možností venkovního koupání a je jedno, jestli jste fanoušky průzračně čisté vody nebo dáváte přednost přírodnímu koupání. V našem článku nabízíme několik tipů pro obě skupiny.

Plavecký stadion Podolí

Podolí asi není potřeba nikomu představovat. Nejslavnější pražský bazén nabízí venkovní koupání dokonce celoročně. Kromě vyhřívaného menšího bazénu je v létě k dispozici ještě 50metrový bazén, dětské brouzdaliště, tobogán a vířivka. Celoročně je pak přístupný i vnitřní bazén, pára, sauna, solárium nebo rehabilitace. Podolí je tedy skutečně multifunkčním sportovištěm. Popularita je však i jeho nevýhodou, protože je téměř po celou otvírací dobu obsazený, a v létě obzvlášť. Všechny tři bazény slouží různým tréninkům a sportovním akcím, před návštěvou si tedy zkontrolujte oficiální web s rozpisem volných drah pro veřejnost.

Otevírací doba bazénu je od 6:00 až do pozdních 22:00. V letním období (až do 15.9.2022) nabízí i speciální letní vstupné včetně rodinného, které platí mezi 8:00 až 20:00. Za celodenní vstupné zaplatí dospělí 240 korun, děti do 15 let 140 korun a studenti a důchodci 160 korun. Rodinné vstupné pak vyjde na 480 korun pro dva dospělé a jedno dítě, případně na 320 korun za jednoho dospělého a jedno dítě (za každé další dítě si připočtěte 100 korun navíc).

O pár korun laciněji vás pak letní vstupné vyjde, pokud přijdete až po třetí hodině. V areálu najdete i několik stánků s jídlem a pitím a zdarma jsou tu k dispozici i lehátka. Těch je ale omezené množství a už časně z rána bývají rozebraná.

Plavecký stadion SK Slavia

Dalším z populárních pražských bazénů je i ten patřící SK Slavia. Ten má k dispozici krytý 25metrový bazén, venkovní 50metrový bazén, venkovní dětské bazény, tobogán, ale i dětské hřiště, hřiště na volejbal nebo nohejbal a minigolf. Součástí venkovního areálu je i několik stánků s občerstvením, nechybí ani sprchy nebo půjčovna sportovního náčiní.

Otevírací doba areálu je od 8:00 do 20:00 a v létě je v provozu jen venkovní areál. Před návštěvou si raději zkontrolujte aktuální dostupnost na webu, i na Slavii je bazén využíván k různým sportovním událostem a dostupnost tak může být omezena. Celodenní vstupné stojí pro dospělého 210 korun, děti do 15 let 130 korun, studenti 150 korun, důchodci 140 korun a držitelé průkazu ZTP zaplatí 130 korun. Opět platí, že vstupné je o něco levnější, pokud přijdete až po třetí hodině. Rodinné vstupné stojí 440 korun pro dva dospělé a jedno dítě, případně 280 korun pro jednoho dospělého a jedno dítě. Každé další dítě je za 100 korun.

Koupaliště Petynka

Velmi oblíbeným koupalištěm je i Petynka na Praze 6. K dispozici je vyhřívaný 50metrový bazén, tobogán, brouzdaliště pro děti hřiště na beach volejbal, stolní tenis, dětské hřiště nebo třeba dětská dráha pro čtyřkolky a aquazorbing. Samozřejmostí je i několik stánků s občerstvením, bar a velká travnatá plocha na slunění. Za poplatek 60 korun si můžete půjčit i lehátko anebo slunečník. Otevírací doba areálu je 7:00 až 21:00.

Celodenní vstupné pro dospělého stojí 180 korun, pro děti do 15 let, studenty, důchodce a ZTP 120 korun a děti do 3 let mají vstup zdarma. Rodinné vstupné 2 dospělí + 1 dítě vyjde na 380 korun, 1 dospělý + 1 dítě 250 korun a za každé další dítě platíte 70 korun. Od 16:00 pak vyjde vstupné ještě o pár desítek korun levněji. Vstupenky je možné koupit i on-line, taková vstupenka vám ale nezaručí, že se do areálu dostanete, pokud bude kapacita areálu (1600 osob) naplněna.

Koupaliště Divoká Šárka

Pokud hledáte spíše klidnější místo stranou od davů a vyhřátého města, bude pro vás koupaliště v Šáreckém údolí ideální. Dostanete se sem jedině pěšky nebo na kole z Evropské ulice. Po červené turistické trase dojdete ke koupališti za 15 minut. K dispozici jsou dva bazény pro plavce a dětské brouzdaliště. Pro děti je tu i malý tobogán, houpačky, skluzavky nebo skákací hrad. Pro dospělé je potom k dispozici stolní tenis a hřiště na volejbal nebo nohejbal. Nechybí ani občerstvení. Zajímavostí je, že voda pochází z místního pramene, a je tedy o něco studenější než jinde.

Otevírací doba koupaliště je od 9:00 do 19:00, případně podle počasí se může otevírací doba měnit. Vstupné pro jednoho dospělého je 150 korun, pro děti do 15 let 60 korun a studenti, důchodci a ZTP zaplatí 120 korun. Děti do 5 let pak mají vstup zdarma. Rodinné vstupné koupaliště nenabízí.

Areál Pražačka

Multifunkční sportovní areál Pražačka nabízí kromě venkovního 25metrového bazénu i bazén krytý, saunu, posilovnu, volejbalové a nohejbalové hřiště, dětské dopravní hřiště ale i hřiště na fotbal, basketbal nebo tenis. Kromě sportovního vyžití nabízí Pražačka i krásný výhled na Žižkov s jeho dominantní Žižkovskou věží. Kolem venkovního bazénu je k dispozici i dostatek volné plochy na slunění, převlékárny, sprchy a toalety i stánek s občerstvením.

Venkovní bazén je v provozu od června do září, ve všední dny od 6:00 až do pozdních 21:30 a o víkendech od 10:00 do 20:00. Celodenní vstupné pro jednotlivce stojí 180 korun, senioři, studenti a děti do 15 let zaplatí 140 korun. Rodinné vstupné pro 2 dospělé a jedno dítě stojí 400 korun (každé další dítě 70 korun), pro jednoho rodiče a jedno dítě 280 korun. Děti do tří let mají vstup zcela zdarma.

Biotop Lhotka

Pokud patříte spíše mezi fanoušky přírodního koupání vydejte se na Lhotku. Koupací jezero s hloubkou víc než 3 metry v plavecké části nabízí kromě koupání i šatny, sprchy, klubovnu i stánek s občerstvením. Neplavecká část jezera má hloubku jen 1 metr, takže je Lhotka vhodná i pro děti. Nevýhodou je její dopravní dostupnost, areál nemá své vlastní parkoviště, takže je lepší se na místo dopravit MHD (zastávka autobusu Lhotka nebo Novodvorská).

Otevírací doba areálu je o prázdninách 9:00 až 20:00 a v září 10:00 až 18:00. Provoz koupaliště může být upraven i podle aktuálního počasí, sledujte tedy informace na oficiálním webu. Vstupné pro dospělé je 150 korun na den, snížené vás vyjde na 100 korun a rodinné vstupné mezi 200 (jeden dospělý a jedno dítě) až 400 korunami (2 dospělí a dvě děti). Levnější individuální vstupy jsou pak k dispozici po 15. hodině.

Biotop Radotín

Jedním z nejznámějších přírodních koupališť je biotop v Radotíně. Přesto, že jde o umělou nádrž její čištění probíhá bez chemie pouze pomocí rostlinné filtrace. Kromě jezera jsou k dispozici i převlékárny, toalety a sprchy, dětské hřiště i bufet s občerstvením nebo půjčovna sportovního vybavení. Hloubka jezera je od půl metru až po 3,25 metru v plavecké části. Výhodou biotopu Radotín je i dobrá dopravní dostupnost. Využít můžete autobusy MHD do zastávky Nádraží Radotín, vlaky z hlavního nádraží a ze Smíchova do zastávky Praha-Radotín nebo cyklostezku. Pokud se rozhodnete pro cestu autem, je přímo u areálu k dispozici parkoviště za poplatek (maximálně 80 korun na den), jeho kapacita je však pouhých 55 míst a bývá plné hned po ránu. Využít můžete i několik parkovišť v okolí.

Otevírací doba biotopu je 9:00 až 20:00 a jeho kapacita je 700 lidí. Předtím než se sem vydáte je dobré si zkontrolovat aktuální obsazenost na webu. Celodenní vstupné stojí 150 korun, zlevněné pro důchodce, ZTP a děti 100 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dvě děti vyjde na 400 korun a děti do 6 let mají vstup zcela zdarma. K dispozici je i hodinové vstupné.

Koupaliště Motol

Relativně v centru, a přitom schovaný od městského ruchu je rybník v Motole. Je napájen vodou z Motolského potoka, má písčité dno a není hluboký – díky tomu je vhodný i pro malé děti. V areálu jsou k dispozici i venkovní sprchy, toalety a převlékárny, dětské hřiště, stůl na stolní tenis i bufet s občerstvením. A pokud máte rádi koupání skutečně na přírodno, můžete využít pláže vyhrazené nudistům po pravé straně rybníka.

Koupaliště je otevřené až do září a to mezi 9:30 a 20:00. Vstupné je pouhých 90 korun pro dospělé a 60 korun pro děti, důchodce a ZTP. Rodinné vstupné koupaliště neposkytuje.

Baden Baden Štvanice

Naším posledním tipem je relativní novinka v podobě veřejné plovárny na ostrově Štvanice. Ta navazuje na tradici koupání přímo ve Vltavě a znovu otevřena byla teprve v roce 2020 a to i díky zlepšení kvality vody ve Vltavě. K dispozici jsou sprchy a toalety i stánek s občerstvením a využít můžete i možnosti půjčit si lehátko nebo paddleboard. Do budoucna je plánováno vytvořit i písečnou pláž, molo, brouzdaliště pro děti ale i různá sportoviště.

Plovárna funguje od května do září a je otevřena ve všední dny od 14:00 do 22:00 a o víkendech už od 12:00. Plovárna je veřejná a neplatí se tedy žádné vstupné. Dostanete se sem pěšky ze zastávky Štvanice na Hlávkově mostě.

Zdroj informací: Kudy z nudy, zkušenosti autorky textu
Zdroj foto: Pixabay