Výlety po Česku aneb Kde se bude líbit malým i velkým cestovatelům

Autor:

Foto: Michaela Rubešová

Přestože posledních pár týdnů nepřeje nejen cestování do zahraničí, ale ani tomu po naší republice, rozhodli jsme se pro vás připravit alespoň malou ochutnávku toho, na co se můžete těšit, až budou ty nejkritičtější dny za námi. Cestovatelské inspirace není nikdy dost.

Pálava

Oblast není jen synonymem pro nejjižnější výběžek Karpat nebo pro odrůdu polosladkého bílého vína, je totiž také skvělým výchozím bodem pro řadu aktivit. Na své si přijdou milovníci přírody, historie i cyklistiky. Začít můžete výšlapem na Pálavské vrchy, kterým dominuje zřícenina hradu Děvičky, odměnou za zvládnutí náročnějšího terénu bude nádherný výhled na přilehlé Novomlýnské nádrže.

V bezprostřední blízkosti Pálavy stojí za to navštívit například Archeopark Pavlov, který seznamuje s historií lovců mamutů, kteří oblast obývali, či stálou expozici Život pod Pálavou, kterou nabízí místní muzeum. V nedaleké Klentnici můžete ve vyhlášené restauraci a kavárně Café Fara proniknout do historie výroby kávy. V blízkosti pálavských vrchů se nachází i Aqualand Moravia, zámek Mikulov nebo Lednicko-valtický areál.

Pustevny

Ideální místo jak poznat to pravé kouzlo Beskyd. Původní dřevěné poustevny se postupem času začaly měnit na ubytovací zařízení pro turisty. Charakteristický ráz lidové secese dodal stavbám slovenský architekt Dušan Jurkovič, autor staveb Libušín a Maměnka. Od Jurkovičových staveb se vydejte nenáročným terénem na pověstmi opředenou horu Radhošť, kde se můžete kromě kaple sv. Cyrila a Metoděje kochat výhledy na Valašsko, Beskydy, Jeseníky a za jasného počasí i na Malou a Velkou Fatru. Pokud by pro vás osmikilometrová túra z Pusteven na Radhošť byla přece jen náročnější, nezoufejte, zhruba v polovině cesty je zastávka u sochy pohanského boha Radegasta.

Pustevny jsou skvělým tipem na výlet i pro rodiny s dětmi, využít zde můžete záchytné parkoviště a s mírně kopcovitým terénem si hravě poradí sportovní kočárky, koloběžky i dětská odrážedla.

Ratibořice

Město na severovýchodě Čech je skvělým tipem na výlet nejen pro všechny milovníky klasické české literatury. Kouzelná atmosféra původně barokního zámku z počátku 18. století, který v následujícím století získal svůj charakteristický empírový ráz a nabízí rozsáhlé sbírky skla, porcelánu, obrazů i dobového nábytku, je ještě umocněna okolní přírodou. Návštěva mlýna, mandlu nebo Starého bělidla, v mžiku přenese do děje nejznámějšího díla Boženy Němcové, po kterém byla oblast zámku a přilehlých pozemků pojmenována Babiččino údolí. Minout nesmíte ani sousoší Babičky nebo pověstný splav, atmosféru literárního díla podtrhují postavy v dobových kostýmech i výukové bloky a výtvarné dílny pro děti.

Litomyšl

Město, které si většina z nás spojuje především se skladatelem Bedřichem Smetanou, jehož odkaz prostupuje doslova celým historickým jádrem, je super místem pro víkendový výlet. Hlavní dominantou města je renesanční zámek z 16. století, který návštěvníky zaujme zejména svými více než osmi tisíci sgrafity s různými motivy, které jej dostaly až na seznam památek UNESCO. Za pozornost stojí i přilehlý zámecký park, nádvoří nebo piaristický chrám. Malé návštěvníky zase může potěšit návštěva Muzea panenek či prohlídka zámeckého sklepení.

Žádný návštěvník Litomyšle by si jistě neměl nechat ujít prohlídku domu Bedřicha Smetany, kterou může zakončit procházkou po Smetanově náměstí, které se svou délkou více než 500 metrů patří k nejdelším ve střední Evropě. Navíc je jako stvořené na procházku se zmrzlinou nebo kávou z jedné z místních kaváren, kterých se jen na náměstí nachází téměř dvě desítky.

Ostrava

I když by pro většinu by nebyla první volbou při hledání výletní nebo dovolenkové destinace, neubírá jí to na jejím kouzlu, ba naopak. Návštěva Hornického muzea v Landek parku bude jistě neopakovatelným zážitkem pro všechny věkové kategorie, který ještě umocní projížďka důlním vláčkem. Za pozornost stojí i nově rekonstruovaná Ostravská ZOO, která letos slaví 70. narozeniny a láká na pavilony Malá Amazonie či Pavilon evoluce.

Zdroj informací: Kudy z nudy, Turistická mapa
Zdroj foto: Michaela Rubešová