Za pět let se na oběžnou dráhu vypustí největší satelit v historii Česka

Autor:

Před 27 lety byla na oběžnou dráhu vypuštěna poslední česká družice Magion 5. Vesmírnou historii má nyní přepsat mise SOVA.

Mise SOVA bude mít za cíl vynesení družice, která bude monitorovat extrémní jevy počasí na Zemi – přívalové deště, bouře, tornáda – a zároveň zkoumat gravitační vlny. Satelit také bude moci zjednodušit předpovědi blížících se tornád, ale také turbulencí při letu letadlem. Měření dat bude probíhat ve středních až vyšších vrstvách atmosféry, to znamená ve výšce 60 až 300 kilometrů nad Zemí.

OHB Czechspace, která družici vyvíjí, spolupracuje s dalšími firmami, ale zároveň také s vědci z Akademie věd ČR a také s dalšími odborníky z Evropské kosmické agentury (ESA). „Hlavními partnery vědecké části mise jsou vědci z Akademie věd ČR, a to z Ústavu atmosféry a z Ústavu jaderné fyziky, podporováni vědci z německého výzkumného ústavu DLR. Na vývoji družice se pak hlavní měrou podílí zejména české firmy v čele s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ), zaštiťující samotné řízení družice a její komunikaci se zemí, ESC Aerospace vyvíjející software jak pro řízení družice, tak i optických instrumentů,“ řekl na tiskové konferenci projektový manažer OHB Czechspace Jakub Ševeček.

Velká výzva je to i pro společnost OHB Czechspace, protože se stane takzvaným „mission prime“, tedy subjektem, který je zodpovědný za celou misi. To znamená od stavby satelitu, přes otestování, start, až po analýzu a zpracování dat. Je to velká čest, protože většinou obstarává veškeré činnost ESA a jednotlivé firmy se podílí jen na stavbě satelitu nebo jeho částech.

Pokud se vše vydaří, bude to pro Českou republiku historický milník. Letos je to totiž 27 let od startu poslední české družice. Nový satelit by se na oběžnou dráhu měl dostat už v roce 2028 a zůstat by tam měl dva roky.

Zdroj informací: Tisková konference OHB CzechSpace
Foto: OHB Czechspace