Zpoplatněné Benátky se příští léto stanou skutečností

Autor:

Cestovní ruch se dává pomalu a jistě dohromady. Nabízí se tak otázka, jestli se Benátky znovu přikloní k původnímu plánu o zpoplatnění jejich návštěvy.

V minulosti se o tom uvažovalo zejména kvůli masovému turismu, který ve městě každoročně rostl. Podle všeho by nové zpoplatnění mělo vejít v platnost už příští léto. Poplatek má tak odradit některé turisty a především regulovat jejich počet v historickém centru města.

V dubnu to začalo omezením lodní dopravy – především tedy výletních lodí, které každý den do města přivážely tisíce turistů a bude to zřejmě pokračovat zmíněným poplatkem. Město hledá už několik let způsob, jak zabránit přeplněnosti města a zároveň se postarat o to, aby nikdo – jak turisté, tak místní obyvatelé – nepřišli o možnost užít si „města laguny“ plnými doušky.

Současný návrh o zpoplatnění pochází z roku 2018, kdy se místní rada dohodla o tom, že každý kdo bude chtít vstoupit do města, bude muset zaplatit od 3 do 10 euro (cena dle sezony). Ostatně toto mělo být zavedeno už v loňském roce, avšak pandemie koronaviru vše překazila a posunula na příští rok. Pokud to opravdu vejde v platnost, budou si muset turisté vstupenky rezervovat dopředu. Pro ověření vstupu budou fungovat turnikety v hlavních přístupových bodech města, aby byl zachován přehled o počtu návštěvníků.

Předpokládá se, že by místní obyvatelé, studenti a pracovníci měli speciální virtuální klíč v mobilní aplikaci, kterým by si zajistili volný vstup a zbývající volnou kapacitu by doplňovali turisté se zakoupeným lístkem. Regulace jsou opravdu nutné, protože letošní léto město navštívilo přes 80 tisíc turistů denně. Z dlouhodobého hlediska se tak jedná o velký problém, který je nutné řešit.

Zdroj info: Lonely Planet, Reuters
Zdroj foto: Pixabay