Stojíte ve frontě na pokladnu a když se konečně dostanete na řadu, tak zjistíte, že nemáte ani peníze, ani doklady. Zbyla jen prázdná brašna. Chvilka nepozornosti a je vystaráno. A co teď? Za vámi se kupí nervózní lidé a prodavač na vás huláká něco cizí řečí. Nic příjemného, ale tím záležitost zdaleka nekončí.
Ještě před cestou je vhodné se pojistit, nejen sebe, ale i možnost ztráty dokladů nebo peněz. Stačí si vybrat nějaké připojištění u vaší banky, aby vám po tom, co se incident stane, nezůstaly oči pro pláč. Pro klid duše je také vhodné si udělat kopie pasu nebo občanky, podle toho se kterým dokumentem cestujete, aby v případě ztráty dokumenty, jste měli alespoň něco v ruce – kopie si nechejte na pokoji.
Postup po krádeži nebo ztrátě dokladů
Když už se stane, že vás někdo okrade a nebo doklady ztratíte sami, je nejdůležitější zachovat klid a chladnou hlavu. Zbrklostí si jen přitížíte. Pokud jste v peněžence měli kreditní kartu, je třeba ji hned zablokovat – tzv. buď zavoláte na zákaznickou linku vaší banky, anebo pomocí internetu se přihlásíte do internetového bankovnictví a kartu tak sami zablokujete. Pokud byste tento krok vynechali, je možné že by vás dovolená stála víc, než byste chtěli. Peníze jsou pak těžko vymahatelné zpět.
Následující kroky povedou určitě k místní policii. Tam nahlásíte, co se stalo a sepíšete s policistou protokol. Poté, co budete mít hotovo, je vhodné, kontaktovat příslušnou českou ambasádu. Kontakt naleznete na stránkách Ministerstva zahraničních věci, proto doporučujeme pro jistotu – si toto číslo opsat již před cestou do telefonu nebo do diáře, neboť v každé zemi nefunguje tak dobře internet. Mohli byste tedy mít problém číslo dohledat.
Jakmile se dovoláte a vyličíte pracovníkovi ambasády co se stalo a požádejte jej o pomoc. Pokud nejste dobře jazykově vybaveni, je lepší nejdříve kontaktovat českou ambasádu a až později řešit krádež s tamní policí. Ambasáda by vám měla poskytnout tlumočníka, se kterým věc vyřídíte mnohem rychleji. Nicméně řešení s policií nikdy nepřeskakujte, neboť protokol, který s vámi bude sepsaný, následně uplatníte u své pojišťovny, u které máte zařízené cestovní pojištění.
Jak uchránit své věci
Snížit pravděpodobnost krádeže dokladů je jednoduchá a každý ji určitě zná. Mějte doklady na různých místech. Například pas si nechejte na hotelovém pokoji v trezoru a občanku u sebe. Pokud ztratíte jeden doklad, máte v záloze ještě ten druhý, což je vždy lepší, než ztratit oba naráz. Další dobrou pojistkou pro případné odcizení nebo ztrátu dokladů je to, že si své doklady oskenujete a vytisknete, případně si je ofotíte telefonem a necháte uložené na bezpečném místě.
Pokud cestujete hromadnou dopravou, vždy mějte své věci na dohled. To znamená, že batoh nenecháváte na zádech, ale sundáte si ho a položíte na klín. Pokud je to možné nevyndávejte na zastávkách zbytečně mobil nebo peněženku z kapes, jste pak snadný cíl pro zloděje, kteří vás sledují a ví kam přesně při odcizení sáhnout, aniž byste si čehokoli všimli. Pokud budete cestovat taxi, nezapomeňte řidiči dát nějaký peníz navíc, mohlo by se vám to při zapomenutí věci v autě, v dobrém vrátit. Přeci jen jedno euro navíc vás nezabije.
V kavárnách a jiných restauračních zařízení si také dávejte pozor na své věci, a to obzvlášť tam, kde sedíte na zahrádce. Stačí chvilka nepozornosti a všímavý zloděj snadno sebere kabelku nebo batoh z vedlejšího sedadla. Věci si tedy nechávejte u sebe nebo pokud jste ve vícero lidech, je vhodné je dát mezi vás doprostřed. Pokud pujdete na toaletu, věci si berte vždy sebou. V cizí zemi nemůžete jen tak někomu důvěřovat, že vám na ně dohlédne.
Zdroj informací: MZV, Magistrát hlavního města Prahy
Zdroj foto: Pixabay