Pokud vše půjde podle plánu, bude se možné od 24. května opět ubytovat v hotelích a penzionech v Česku.
Jedinou podmínkou pro pobyt bude prokázání se negativním testem nebo dokladem o očkování, v případě pobytu delšího než 7 dní pak musí proběhnout nový test. Podle vyhledávače dovolených a zážitků Explorio bude rozhodující, jak hotely dokážou přesvědčit klienty, že se nejedná o zásadní bariéru.
Vyhledávač zmiňuje, že meziměsíčně počet vyhledávání a rezervací vzrostl asi na trojnásobek. Ten největší boom má však teprve přijít. „Zájem o tuzemské dovolené stoupá v podstatě od počátku května. Aktuální termín otevření tedy spíše posílil již rostoucí trend vyhledávání ubytování i rezervací. Ten hlavní boom přijde až ve chvíli, kdy bude skutečně jasné, že se hotely otevřely,“ zmiňuje František Peterka, šéf vyhledávače zážitků a dovolených Explorio.cz. „Zájem si hoteliéři otestují především na pobytech o posledním květnovém víkendu, osobně si myslím, že ta hlavní vlna přijde až v první půlce června, na kterou už má celá řada hostů zajištěny rezervace.“
Podle Peterky však nadále může zůstat bariérou zmíněné povinné testování hostů. Hotely by proto měly co nejvíce komunikovat možnost testování přímo na místě. Dobře zvládnuté testování v hotelu totiž přiláká především rodiny s dětmi, pro které by byly testy před odjezdem obtížné. V platnosti by podle Peterky měly zůstat i zvýhodněné storno podmínky. Hotely by se měly připravit i na situace, kdy dorazí neinformovaní hosté, kteří budou mít v pravidlech zmatek. Klasickým příkladem mohou být již očkovaní senioři, kteří chtějí vzít na pobyt svá vnoučata, ale testy jim před cestou nezajistí,“ zmiňuje Peterka.“Zároveň i nadále musí počítat s hosty, kteří kvůli covidu budou muset rušit cestu na poslední chvíli.”
Jak bude vypadat letošní ideální dovolená
Jak bude vypadat letošní česká dovolená? I nadále platí, že Češi chtějí rozumnou kombinaci komfortu a aktivního vyžití. I letošek tak bude patřit návštěvám pamětihodností a turistice – ať už pěší nebo cyklistické. Naprostá většina domácností má na dovolenou připraveno mezi 20–30 tisíci korunami, přičemž 29 % Čechů se shoduje, že za dovolenou chtějí utratit více než v předchozích letech. Mohou si to dovolit – skoro ⅔ z dotazovaných COVID domácí rozpočet negativně neovlivnil.
Mezi nejvyhledávanější lokality budou tradičně patřit Šumava, Jižní Morava, Český Ráj, České Švýcarsko, Krkonoše nebo Beskydy a Valašsko. Přestože většina Čechů (ze 60 %) preferuje ubytování v penzionu, výrazně vzrostla role apartmánů nebo chat a chalup. Ostatně 81,5 % oslovených se shoduje, že letos kvůli obavám z COVIDU upřednostní ubytování v soukromí. Novým standardem se stanou vysoké hygienické nároky na hotel nebo možnost bezplatně stornovat pobyt až den před příjezdem v případě onemocnění COVIDem. 69 % Čechů se na dovolené chce cítit v bezpečí. A pouze polovina se bude rozhodovat jen na základě ceny.
Zdroj informací: Explorio
Zdroj foto: Pixabay