Svět aukcí aneb Nejvýše vydraženou mincí se stal desetidukát Leopolda

Autor:

Ilustrační foto: Pixabay

Ještě před několika lety nikdo netušil, že v jednom domě v Karlově ulici v Praze, zcela zapomenuta, čeká na své objevení jedna z nejpozoruhodnějších sbírek českých mincí, která kdy byla vytvořena.

Část sbírky byla uložena na dně nepoužívané skříně v koženém kufru pod hromadou plesnivých hadrů, druhá část sbírky ve starém psacím stole. Její poslední majitel žil až do své smrti podivínským způsobem života a sbírka starých mincí pro něj pravděpodobně nepředstavovala nic víc než dědictví po předcích. Mince ani nekupoval, ani neprodával.

V pátek 7. května se uskutečnila hlavní část velké a dlouho očekávané aukce mincí, bankovek, medailí a dalšího vzácného sběratelského materiálu. Akce byla rozdělena do dvou částí všeobecné aukce s odhadovanou hodnotou 55 milionů a na aukci sbírky mincí Josefa Nováka v odhadované hodnotě 25 milionů korun. Výsledná suma všech aukcí překročila částku 166 milionů korun. Nejvzácnější minci si odnesl dražitel, který za desetidukát Leopolda utratil necelých 10 milionů korun.

Mezi nejvzácnější kusy sbírky Josefa Nováka patřily Šlikovský dvojtolar z roku 1520, který byl vydražen za 2,62 milionu, trojtolar Ferdinanda III. z jáchymovské mincovny z roku 1644 vydražený za 6,78 milionu a další jáchymovský tolar z roku 1656 si nový majitel vydražil za 2,92 milionu. Černým koněm aukce byla sada zkušebních měděných krejcarů z roku 1851, která se prodala za více než 1,5 milionu. Pětikusová sada ražená v Praze je mimořádně vzácná a byl o ni velký zájem. Z důvodu vládních opatření aukce, kterou pořádal největší numismatický aukční dům Macho & Chlapovič, proběhla pouze prostřednictvím internetu a telefonu.

„Páteční aukce překonala všechna naše očekávání. Byl to náročný aukční maraton, aukce se protáhla o několik hodin, celkově se dražilo přes 12 hodin a kupující měli možnost si vybrat z celkem 687 položek v hlavních aukcích a v elektronických aukcích bylo dalších téměř 2000 položek. Mezi nejdražší položky z Novákovy sbírky patřil jáchymovský třítolar z roku 1644, který se stal nejdražší českou stříbrnou mincí,“ říká Jan Jelínek, zástupce aukčního domu Macho & Chlapovič, a dodává: „I ostatní mince se prodávaly oproti normálu za nadstandardní částky. Mimo již zmíněné stříbrné habsburské tolarové ražby to jsou především zlaté ražby Františka Josefa – 100koruny, 4dukáty a spolkové koruny. Dalším lákadlem byla kompletní nominálová i ročníková nabídka prvorepublikových svatováclavských dukátů. Nejdražší československou dukátovou ražbou na páteční aukci se stal svatováclavský 10dukát z roku 1930 prodaný za téměř 2,5 milionu. Ceny odráží současnou situaci na tuzemském i světovém trhu a mince dosahují rekordních částek,“ uzavírá Jan Jelínek.

Do aukce putovaly mince v odhadované hodnotě 80 milionů a největším lákadlem byly skvosty z prvorepublikové sbírky významného pražského podnikatele Josefa Nováka, který žil v letech 1882–1936. Jednalo se o dědice nejstaršího pražského obchodního domu U Nováků ve Vodičkově ulici, který byl původně projektovaný jako obchodní dům s luxusním módním a klenotnickým zbožím. V letech 1929–1938 v tomto domě sídlilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.

Pro mnohé sběratele tato aukce představovala ojedinělou příležitost, neboť některé mince se nemusí v nabídce objevit ani v nejbližších sto letech. „Josef Novák věnoval své numismatické sbírce patřičnou pozornost, a proto není překvapením, že podle odhadů její hodnota může přesáhnout 26 milionů korun,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič. Nakonec prodej mincí ze sbírky Josefa Nováka překonal všechna naše očekávání a prodalo se za celkovou sumu 58 milionů korun, což je více jak dvojnásobek oproti odhadní sumě. Celkově se ve všech aukcích prodalo za více jak 166 milionů. Máme velkou radost, že jsme mohli sběratelské i laické veřejnosti zprostředkovat tento nevšední zážitek.“

Zdroj informací: Aukční dům Macho & Chlapovič
Zdroj foto: Pixabay