Jedeme do Chorvatska – důležité informace pro cestu na dovolenou

Autor:

Zdroj info: CK Mundo, Tolls ; zdroj foto: Pixabay

Letní dovolené jsou v plném proudu a i letos, stejně jako v minulých letech patří ke stálicím českých turistů Chorvatsko.

Dobrá dostupnost, čisté moře a téměř domácká atmosféra, to jsou největší lákadla této země. Co v Chorvatsku nevynechat a na co si dát pozor, se podíváme v následujících řádcích.

Před cestou

Vstup na území Chorvatska za účelem turismu je povolen, v ideálním případě je však dobré disponovat EU digitálním Covid certifikátem. V praxi to tak znamená, buďto PCR test (max. 72 hodin), antigenní test (max. 48 hodin), 14 dní od dokončeného očkovacího schématu nebo alespoň 22 dní ne však víc než 42 dní od aplikování první dávky vakcíny (u AstraZeneca až 84 dní) nebo potvrzení o prodělání nemoci. Kompletní pravidla pak doporučujeme před cestou prostudovat na stránkách MZV. Před cestou doporučujeme sjednat i dobré pojištění, přestože to na rozdíl od jiných destinací nepatří k podmínkám vstupu. V současné době je nutné do kufru přibalit i roušky, jejichž nošení je povinné v uzavřených prostorách.

Doprava

Nejvíce návštěvníků směřujících do Chorvatska volí cestu autem, přičemž existují dvě nejfrekventovanější trasy. Jedna přes Slovensko a Maďarsko, druhá přes Rakousko a Slovinsko. Říct, která je lepší a rychlejší zkrátka nejde, na obou se často stojí kolony na hraničních přechodech a v sezóně je zde opravdu hustý provoz. Pravdou ale je, že slovinští celníci nemají zrovna nejlepší pověst a rozdíl najdeme i v ceně dálničních známek.

Zatímco Slovensko i Maďarsko nabízejí desetidenní dálniční známky, z nichž každá vyjde cca na 10 euro, Slovinsko nabízí pouze sedmidenní známku, která vyjde na 15 euro. Pro standardní týdenní dovolenou tak budete potřebovat měsíční známku, která vás vyjde ale na 30 euro, k tomu ještě 10 euro za rakouskou známku a rázem jsme na dvojnásobné ceně. Po překročení chorvatských hranic nás pak čeká krásná nová dálnice a systém placených dálničních úseků, cena tedy závisí pouze na tom, kam až na jih se vydáme. Zhoustnutí dopravy pak můžeme očekávat právě před „platidly“ a také před frekventovanými tunely jako je třeba Mala kapela.

Cestovat můžete samozřejmě i autobusem, tento způsob dopravy je typický zejména pro skupinové zájezdy zakoupené u cestovní kanceláře, využít můžete ale i nabídky soukromých dopravců. Pokud však uvažujete o skupinovém zájezdu, doporučujeme zvážit kombinaci poznání/koupání, Chorvatsko má totiž rozhodně, co nabídnout a jeho přírodní krásy i historická města vám vezmou dech.

Oblíbenou novinkou posledních dvou let je pak vlakové spojení mezi Českem a Chorvatskem. Pravdou je, že cestování vlakem je velice pohodlné, využít můžete nabídky nočních kupé i občerstvení, kolony vás také nejspíš nepotrápí a navíc můžete využít svozu autobusy do frekventovaných letovisek.

Dobře funguje i letecká doprava, větší letiště najdete kromě hlavního města Zagrebu i ve Splitu nebo v Dubrovníku. Odradit však může vyšší cena letenek, akcí se v sezóně totiž moc nedočkáme…

Kam vyrazit

Na otázku, kde se v Chorvatsku ubytovat existuje snad více než tisíc odpovědí. Nechcete strávit dlouhé hodiny v autě, láká vás gastroturistika, antické památky a výlet do Slovinska nebo Itálie? Na druhou stranu nejste tak citliví na vrtochy počasí a o nějaký stupeň chladnější moře pro vás není překážka? Ubytujte se na Istrii! Poloostrově s pohnutou historií, který leží pouze šest hodin autem od českých hranic.

Pokud vás spíše zajímají chorvatské národní parky, jako jsou Krka nebo Plitvická jezera, ideální je pro vás střed dalmatského pobřeží, doporučit můžeme třeba Vodici v blízkosti většího města Šibenik.

Českou stálicí je pak zejména Makarská riviéra s městy Brela a Baška voda.  Na jihu Chorvatska na vás naopak čeká krásně teplé moře, minimální výkyvy počasí a výlet do historického Dubrovníku, který můžete znát ze seriálu Hra o trůny. Z jižního Chorvatska si udělejte výlet přes hranice do Bosny a Hercegoviny a navštivte historický Mostar a vodopády Kravice.

Jestli vás ale vždycky lákal pobyt na ostrově, jste v Chorvatsku rozhodně na pravém místě. Krk, Hvar, Brač nebo Korčula, to jsou jen ty nejznámější. Na chorvatskou robinsonádu se navíc pohodlně dostanete trajektem, kde to však jen trochu jde, budují Chorvaté mosty jako o život, takže se mořské nemoci nemusíte bát ani při výpravě mimo pevninu.

Co si nenechat ujít

Kromě již zmíněných národních parků můžeme doporučit výstup na pohoří Biakovo, návštěvu vnitrozemí s pověstnými trhy, kde koupíte všechno od burku z listového těsta, přes živou krávu až po sto let staré kapesní hodinky.

Adrenalin si můžete nechat stoupnout při jízdě na raftech na řece Cetini nebo při některém z vodních sportů, které nabízejí na pobřeží. Půjčení lodi, prohlídka města po stopách Hry o trůny, kurzy potápění, kánoe s průhledným dnem, fish pikniky nebo nekončící párty na Zrče. Možností je nespočet!

Ke správnému zážitku z dovolené patří jistě i ochutnávka místních specialit. Chorvatská kuchyně není tak specifická jako například italská nebo španělská, ujít by vám ale neměl již zmíněný burek, peka připravována nejčastěji ze skopového masa, brambor a zeleniny nebo vynikající mořské plody a ryby. Dobré jídlo se pak patří zapít dobrým červeným (v Chorvatsku crnim) vínem nebo rakijou.

Návrat do ČR

Chorvatsko v tuto chvíli patří stále k zeleným zemím, tedy k zemím s nízkým rizikem nákazy. Přesto se je nutné před cestou zpět do ČR prokázat buďto potvrzením o očkování, antigenním nebo PCR testem. V případě individuální dopravy je možné test podstoupit až do pěti dní od návratu do ČR. Nutno je vyplnit také příjezdový formulář.

Zdroj informací: Invia, Dovolená v Chorvatsku, Novalja
Zdroj foto: Pixabay