Jak vyplnit příjezdový formulář do Česka

Autor:

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních vztahů ; zdroj foto: Pixabay

Dokument se stal nutností pro návrat domů, je vhodné ho tedy správně vyplnit a vyhnout se tak nepříjemnostem.

Tento příjezdový formulář musí vyplnit každý, kdo pobýval déle jak 12 hodin v cizí zemi. Od 9. července se vyplnění vztahuje i na kategorie zemí s mírnou nákazou, tedy na země spadající do zelené kategorie. Je to jednoduché, Česko bude mít přehled o cestujících a bude tak jednodušší si pohlídat osoby, které se vrací ze zahraničí. I když tak trochu to závisí i na zodpovědnosti všech cestovatelů.

Příjezdový formulář nalezente na adrese: https://plf.uzis.cz

Pokud vyrážíte na dovolenou do zahraničí s dětmi mladšími 18 let, musíte je do formuláře vyplnit jako spolucestující. Další vyplňování není u nich nutné, protože budou zaznamenány ve vašem formuláři. Všechny údaje, které do fomuláře vyplníte, si raději dvakrát zkontrolujte. To platí zejména u telefonního čísla, protože pokud si vyplňovaný formulář budete chtít zobrazit znovu online, především kvůli QR kódu.Bude nutné při ověření na webu zadat do políčka jednorázový kód, který přijde pomocí SMS. Ta se odešle na zadané číslo. U chybného telefonního čísla si nebudete mít jak QR kód zobrazit.

Co ve formuláři vyplňovat

Prakticky správně a zodpovědně všechny položky. Počínaje jménem a příjmením, dále pak datum narození a číslo pasu nebo občanského průkazu. U telefonního čísla nezapomeňte na předvolbu. U e-mailu si zase dávejte pozor na správné vyplnění – je to mezník, kam vám přijde QR kód a všechny důležité informace. Kromě země, ve které jste byli, vyplníte i formu dopravy a počátek cesty.

Nezapomeňte vyplnit ani trvalé bydliště v ČR. Pokud s vámi cestují rodinní příslušníci mladší 18 let, pak se vám rozkliknou další pole, která bude nutné rovněž pravdivě vyplnit. Poslední otázka se týká už jen toho, jestli jste si vědomi, že jste se setkali s nakaženým. Stačí tedy jen pět minut a máte hotovo.

Co bude následovat pak

Jakmile správně vyplníte všechny požadované kolonky, dostanete na e-mail potvrzení o vyplnění. Spolu s tímto potvrzením vám bude zaslán QR kód. Při příjezdu do Česka se tak budete moci prokázat pomocí QR kódu a celý proces na hranicích se tím pádem zrychlí.

Další náležitosti, jako podstoupení testů, záleží na tom, z jaké země do Česka cestujete. Řiďte se tedy podle barevných kategorií a podmínek nutných pro vstup zpět do země.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay