Změna pravidel při cestě ze zahraničí zpět do Česka

Autor:

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí ; zdroj foto: Pixabay

To, že se pravidla pro cestování mění téměř jak na běžícím pásu, už víme. A tak je potřeba být stále v obraze, aby se nestalo něco, co zkomplikuje cestu domů z ciziny.

Bohužel černé představy se naplnily a na světě vznikají další mutace koronaviru. V současné době se jedná o delta mutaci, která je mnohem nakažlivější a zákeřnější než původní alfa. Pravidla pro návrat do České republiky se tak opět mění, aby se předešlo případnému masivnímu šíření nové mutace.

Ochranné opatření Ministerstva zahraničí rozlišuje celkem 5 oblastí podle rizika nákazy a podle toho upravuje, co cestující před návratem musí podstoupit. S účinností od 5. července se kategorie zemí upravily následovně.

Rozdělení zemí dle rizik do kategorií

S nízkým rizikem – zelené – Albánie, Austrálie, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Hongkong, Chorvatsko, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Korejská republika, Libanon, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Macao, Madeira (Portugalsko), Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Nový Zéland, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, San Marino, Severní Makedonie, Singapurská republika, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA, Vatikán
Se středním rizikem – oranžové – Andorra, Baleárské ostrovy (Španělsko), Irsko, Kypr, Lotyšsko, Monaco, Nizozemí, Portugalsko (vč. Azorských ostrovů)
S vysokým rizikem – červené – Španělsko (včetně Kanárských ostrovů)
S velmi vysokým rizikem – tmavě červené – všechny ostatní státy věta, které nejsou uvedeny v kategorii výše či níže.
S extrémním rizikemčerné – Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namíbie, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Tunisko, Zambie a Zimbabwe

Pravidla pro návrat do ČR od 9. 7. 2021

Zelená kategorie

Každý musí před návratem vyplnit příjezdový formulář a bude-li to nutné předložit potvrzení hraniční kontrole. Rovněž je možné mít potvrzení o negativním výsledku antigenního nebo PCR testu – tedy test si necháte vyhotovit v zahraničí, pokud ne tak do 5 dní od návratu do ČR musíte podstoupit test na koronavirus. Výjimka se vztahuje na očkované osoby, které mají už 14 dní po aplikaci druhé dávky a které musí vyplnit pouze příjezdový formulář. Další výjimku tvoří osoby, které prodělali koronavirus, maximální lhůta od prodělání je 180 dnů. Povinnost vyplnit příjezdový formulář platí i pro ně. Další osoby, které jsou osvobozeny od testu uvádí ministerstvo na svých stránkách.

Oranžová kategorie

Vrací-li se člověk hromadnou dopravou musí disponovat negativním výsledkem testu, včetně vyplněním příjezdového formuláře. V případě individuální dopravy nemusíte mít při návratu test, ten je ale nutné provést do pěti dní od návratu v ČR. Výjimku mají opět očkovaní, kteří mají už 14 dní po aplikaci druhé dávky a ti jež nemoc prodělali. V obou případech ale zůstává nutné vyplnění přijezďáku.

Červená a tmavě červená kategorie

Při návratu veřejnou dopravou jako je letadlo nebo autobus musí cestovatel předložit negativní test na koronavirus (antigen či PCR). Neučiní-li tak, bude mu znemožněn návrat. Rovněž musí vyplnit příjezdový formulář. Následně se musí v ČR podrobit PCR testu, který může proběhnout nejdříve 5. den a nejpozději 14. den od návratu. Než testování proběhne musí se člověk samoizolovat. U individuálních cest není nutné mít test předem, ale je nutné si test nechat provést ve stejné lhůtě jako u veřejné dopravy po návratu do ČR. Rovněž platí samoizolace. Výjimku tvoří očkovaní, kteří mají už 14 dní po aplikaci druhé dávky a ti, kteří prodělali nemoc.

Černá kategorie

Do těchto zemí se nedoporučuje cestovat. Nicméně před zahájením cesty do Česka musí cestující absolvovat test na přítomnost koronaviru (antigen nebo PCR). Zároveň se musí prokázat rezervací termínu na PCR test, který bude proveden do 24 h po návratu. Bez prvního testu a bez rezervace nemůže dopravce umožnit přepravu cestujícího. Další PCR test následuje 10. až 14. den po návratu do ČR a do té doby se musí člověk samoizolovat. Nově mají výjimku plně očkovaní lidé, kterým tak stačí vyplnit pouze příjezdový formulář.

Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví, MZV
Zdroj foto: Pixabay