Co ochutnat na dovolené ve Středomoří

Autor:

Zdroj info: CK Mundo, Wikipedie ; zdroj foto: Pixabay

Pokud existuje část světa, kde narazíte na ty nejlepší pokrmy, je to právě jižní Evropa.

Kombinace vyvážených chutí mořských ryb, těstovin, vín ze sluncem zalitých svahů, sýrů, olivového oleje i těch nejjemnějších sladkostí, udělá z vaší dovolené doslova gastronomický zážitek. Pojďte se s námi podívat, jaké pochoutky byste si neměli nechat ujít ve vybraných jihoevropských státech.

Itálie

Italská kuchyně je snad nejznámější kuchyní na světě a není se čemu divit, základem jsou kvalitní, ale dostupné suroviny, které spolu vytvářejí jedinečné kombinace chutí. Nejznámějším produktem italské kuchyně je bezesporu Pizza. Zatímco v Itálii je populární především její neapolská verze s rajčatovým základem a mozarellou, napříč kontinenty najdeme nespočet variancí této světově populární pochoutky.

Dalším ikonickým pokrmem italské kuchyně je Pasta, pod kterou se skrývá téměř 400 druhů těstovin různých tvarů a tloušťky. Pokud v Itálii řeknete, že přece každá uvařená těstovina chutná stejně… no, raději to nezkoušejte. Mezi nejznámější recepty pak patří Spaghetti aglio e olio (špagety s olivovým olejem a česnekem), Carbonara (v překladu „po uhlířsku“ jsou těstoviny s pancettou, vaječným žloutkem a pepřem), Lassagne alla Bolognese (těstovinové pláty prokládané omáčkou z rajčat, vína a hovězího masa s bešamelem) či těstoviny Alla puttanesca (omáčka z rajčat, oliv, ančoviček, feferonek, česneku a kaparů).

Zatímco těstoviny zastupují v Itálii během stolování obvykle první chod, druhým chodem bývá zpravidla masový pokrm, nejčastěji z telecího a kuřecího masa. Polévky se zde sice netěší takové oblibě jako u nás, rozhodně ale doporučujeme ochutnat vyhlášenou Minestrone nebo toskánskou polévku Acquacotta (hustá, pikantní polévka ze zeleniny a hub podávaná s vařeným vejcem). V zemi, kde vznikl parmazán, nesmíte opomenout ani nabídku sýrů jako jsou mozarella, pecorino, ricotta, fontina, scamorza a grana padano. Z uzenin jednoznačně vyhrává prosciutto, dále pak mortadella a pancetta.

Italové si potrpí i na sladké, zmrzlina, dezerty Tiramisu, Panna cotta nebo Zuccotto se skvěle hodí k vyhlášené italské kávě. A protože dobrá večeře se skvěle snoubí se skleničkou ještě lepšího vína, doporučujeme sáhnout po perlivém červeném Labruscu či toskánské specialitě Chianti.

Španělsko

Když se řekne španělská kuchyně, většině z nás se vybaví Paella, pokrm, který je inspirován arabskou kuchyní pochází původně z Valencie. Jeho základem je rýže, dále pak nejčastěji kuřecí maso a mořské plody, cibule, česnek, rajčata a paprika. Specifickou chuť pokrmu dodává šafrán, ten je ale kvůli vysoké ceně často nahrazován paprikou nebo kurkumou, které dodají paelle její typickou barvu. Paella se dlouho vaří na mírném ohni a tradičně se podává na velkých litinových pánvích jako chod pro více osob.

Za takřka národní španělský pokrm můžeme považovat i Tortilla espaňola (omeleta, která se připravuje ze syrových brambor, vajec a cibule). Nejčastěji se podává za studena, stejně jako oblíbené Gazpacho (hustá studená polévka ze směsi rajčat, papriky, česneku, cibule, strouhanky, citrónu a oleje).

Návštěva země by se jistě neměla obejít ani bez ochutnávky vyhlášené španělské delikatesy, sušené vepřové šunky Jamón serrano či tzv. Tapas (malé talířky s jednohubkami jako je sušené maso, sýry, olivy, nakládaná rajčata, cizrna se špenátem nebo čočkový salát). Ze sladkého je nejpopulárnější Churros (smažené tyčinky z koblihového těsta, které se namáčí v čokoládě) a Flan (koláč z křehkého těsta s vrstvou pudingu a karamelovou omáčkou). K pití pak můžete kromě vína a sangrie ochutnat i nealkoholický osvěžující nápoj Horchata, ten se vyrábí buď z mandlí, nebo z tzv. tygřích ořechů, podává se s ledem.

Portugalsko

Portugalská kuchyně je stejně jako ta španělská plná ryb a mořských plodů, vepřového masa, zeleniny, rýže a brambor. Mezi tradiční pokrmy patří například Bolinhos de bacalhau (smažené krokety ze sušené solené tresky, vajec a brambor), Tripas à moda do Porto (obdoba guláše z dršťek a bílých fazolí), Feijoada (dušená směs červených fazolí, hovězího a vepřového masa v červené omáčce podávaná v hliněném hrnci), Porço à alentejana (pokrm z vepřového masa a škeblí), Caldeirada (směs dušených ryb a mořských plodů s bílým vínem) nebo Francesinha (lehce bizarní, ale velice oblíbený pokrm z vrstveného toustového chleba prokládaného steakem, vejcem a zeleninou, s roztopeným plátkovým sýrem a rajčatovou omáčkou). Portugalci milují velmi sladké dezerty, zejména pak Pastel de nata (košíčky z listového těsta s náplní z vaječných žloutků, mléka a cukru), Pastel de feijão (košíček z křehkého těsta s náplní z bílých fazolí, mandlí, žloutků a smetany), Queijada (dezert z křehkého těsta s tvarohovou náplní a karamelizovanou krustou), Arroz doce (sladká rýžová kaše se skořicí) nebo Ovos moles (vaječný žloutek s cukrem a smetanou obalený v rýžovém těstě).

Řecko

Ve spojení s řeckou kuchyní většinu z nás napadne jako první oblíbený Gyros, místní obdoba fast foodu skládající se z grilovaných kousků vepřového, kuřecího nebo jehněčího masa podávaného v chlebové placce pita s rajčaty, omáčkou tzatziki a cibulí se dnes podává i s hranolky. Řekové nedají dopustit ani na Souvlaki (špízy z grilovaného kuřecího nebo jehněčího masa podávané bud s rýží a zeleninou nebo jako sendvič v pitě), Chortu (salát ze spařených špenátových nebo pampeliškových listů s citronem a olivovým olejem), Musaku (zapečený vrstvený pokrm z lilku, brambor, bešamelové omáčky a mletého jehněčího masa), Pasticio (makaróny zapečené s mletým masem a bešamelovou omáčkou), Dolmades (vinné listy plněné rýží a zeleninou, popřípadě i mletým masem), Keftedes (smažené kuličky z mletého masa). Tyropita, Spanakopita, Boureki nebo Bugatsa nadchnou všechny milovníky křehkého filo těsta. Pokud je řeč o řeckých dezertech, spojuje je jediné, lahodná ale extrémně sladká chuť, která rozhodně není pro každého, přesto doporučujeme během vaší dovolené ochutnat alespoň Baklavu (filo těsto plněné ořechy a medem), Kataifi (nitě z filo těsta přelité máslem a sladkým sirupem či medem) nebo Chalvu (cukrovinka ze sezamové pasty, cukru a másla). Z alkoholických nápojů pak kromě vína můžete vyzkoušet i anýzový likér Ouzo nebo Retsinu (bílé víno s borovou pryskyřicí).

Zdroj informací: Zkušenost autorky textu, autorský text, wikipedie
Zdroj foto: Pixabay