Po pandemii chybí v českých nemocnicích zásoby krve

Autor:

Zdroj info: společnost Bolt ; zdroj foto: Pixabay

Každý rok české nemocnice potřebují asi o tři až šest tisíc nových dárců krve více, než kolik jich skutečně mají. Vlivem pandemie je však letošní nedostatek mnohem kritičtější.

David Stančík se proto rozhodl, že vymyslí způsob, jak lidi za darování krve odměnit. Svůj projekt Daruju Krev spojil s firmami Bolt a Blinkee a v období do konce letních prázdnin společně nabízí všem dárcům za jejich krev odměnu.

Autor aplikace si uvědomuje, že každý z nás se může dostat do situace, kdy bude krevní transfuzi sám potřebovat. Vyvinul tedy mobilní aplikaci, pomocí níž motivuje především mladé lidi k pravidelnému darování krve a zároveň je sdružuje. „Jsou obyčejnými lidmi. Přesto zachraňují tisíce životů a spoléhají na ně miliony ostatních,“ popisuje Stančík, proč vidí dárce krve jako superhrdiny. V České republice je jich ale zhruba o 150 tisíc méně, než kolik doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Stančík se svým projektem uspěl v programu Soutěž & Podnikej, který usiluje o to, aby ze středoškoláků vyrostli sebevědomí a podnikaví lidé, jež budou schopni své inovativní nápady přeměnit v životaschopné projekty. Nyní Daruju Krev plánuje posunout své aktivity o krok dále. Koncept se rozhodly podpořit společnosti Bolt a Blinkee ve spolupráci s Nadačním fondem vzdělávání a podnikání, který Soutěž & Podnikej organizuje.

Na nedostatek krve upozorňovaly nemocnice už od jara. S útlumem dosud poslední vlny pandemie se v současnosti většina nemocnic vrací k normálnímu provozu. To ale znamená mimo jiné velké množství operací, které byly uplynulý rok odkládány. K těm komplikovanějším je potřeba až deset jednotek krve, přičemž z jednoho odběru se získá pouze jedna jednotka. „V těch nejžádanějších krevních skupinách v současné době, což je krevní skupina A, té je nejvíce v populaci, a krevní skupina 0-, jsme asi na 40 % našich obvyklých zásob,“ uvedla pro ČT24 primářka transfuzního oddělení VFN v Praze Daniela Dušková.

Situaci nyní komplikují také letní dovolené a očkování proti koronaviru. U vakcín od společností Pfizer a Moderna je nutné dodržet před darováním krve odstup sedm dní od každé dávky, u vakcín AstraZeneca či Johnson & Johnson dokonce až 28 dní. Jelikož mají transfuzní přípravky omezenou trvanlivost, nemohou si zdravotnická zařízení ani tvořit větší zásoby.

Zdroj informací: VFN
Zdroj foto: Pixabay