Do Británie mohou očkovaní Češi bez karantény

Autor:

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí ; zdroj foto: Pixabay

Každý týden se pravidelně aktualizuje cestovatelský semafor. Je potřeba se tedy připravit na změny od 2.srpna. Červené země se rozšíří o Dánsko a Francii.

Rovněž se změní a trochu usnadní pravidla pro turisty cestující do Velké británie. V sobotu se mění pravidla pro návrat dětí do České republiky a podmínky příjezdu studentů z černých zemí. Nové povinnosti budou platit i při cestách do Německa.

Češi mohou do Velké Británie bez karantény

Od pondělí 2. srpna mohou čeští občané cestovat do Velké Británie, aniž by museli do povinné osmidenní karantény. Podmínkou je mít ukončené očkování, které lze doložit evropským covidovým certifikátem. Pro plně vakcinované ale bude i nadále platit povinnost disponovat testem před a po cestě.

Změny v cestovatelském semaforu: Dánsko a Francie červená

Na základě dostupných dat ECDC aktualizovalo Ministerstvo zdravotnictví seznam zemí podle míry rizika nákazy, který bude účinný od pondělí 2. srpna. Cestovatelský semafor upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do ČR vážou příslušná opatření. V tmavě červené kategorii bude nově Andorra, červená kategorie se rozšíří o Dánsko a Francii. Oranžový bude Island, Itálie a Švýcarsko. Naopak Lichtenštejnsko se nově zařadí do zelené.

Do ČR mohou přijíždět studenti i z černých zemí

Vláda schválila, že už od soboty 31. července mohou do České republiky přijíždět vysokoškolští studenti i z těch zemí, které jsou na cestovatelském semaforu zařazeny mezi černé země. Aktuálně se jedná např. o Rusko či Indii. Studenti proto mohou žádat o víza. Nadále ale platí, že musí dodržet všechna příslušná pravidla příjezdu do ČR.

Děti nemusí na test před návratem z červených a tmavě červených států

V sobotu 31. července se také změní podmínky, za kterých mohou přijíždět z červených a tmavě červených zemí do České republiky děti ve věku 6 až 12 let. Nově není třeba, aby absolvovaly test, který dosud musel být proveden ještě před návratem. Zároveň nemusí do karantény, pokud jim bude proveden PCR test ihned po návratu. Ten je tak pro tyto děti vedle příjezdového formuláře jedinou podmínkou návratu.

Při cestě do Německa jen s očkováním, testem či prodělaným covidem

Od neděle 1. srpna platí pro všechny cestující, kteří přijíždí do Německa, povinnost mít k dispozici potvrzení o negativním testu či ukončeném očkování. Alternativou je také potvrzení o prodělané nemoci covid-19. Výjimky se budou nadále vztahovat na pendlery či malý pohraniční styk. S novým opatřením se dají předpokládat namátkové hraniční kontroly.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay