Vinobraní je každoročně velmi oblíbenou událostí. Víte ale, že než se se sběrem hroznů začne, je třeba vinice nejprve „uzamknout“?
Jedině tak bude totiž úroda uhlídána. Tato prastará tradice má kořeny ve středověku, dnes už je spíše pouhou zábavou a příležitostí, kdy se sejít s rodinou a přáteli u dobrého moravského vína. Jak takové zamykání probíhá a do kterých vinařských obcí za ním můžete vyrazit?
Zamykání vinic se také lidově nazývá zarážení hory a symbolizuje uzavírání vinice před všemi, kteří tam nemají co dělat. A kde se takový název vzal? Horou se obecně označuje vinice, do které se během dozrávání hroznů zarážela tyč vysoká několik metrů. Ta sloužila jako signál, že je do vinohradů vstup zakázán. Tato tradice má kořeny v křesťanství (účastníci obřadu se modlili k patronům vinice za dobrou úrodu) i v pohanských zvycích.
Možná se vám vybaví říkanka: „Zavírám, zavírám les, aby sem nikdo nevlez. Ani kočka, ani pes.“ Ani do vinohradů nesmí vstoupit žádná zvířata, především velcí zloději hroznů – špačci. Zákaz je ale namířen hlavně proti zlodějům lidským. Vinice je zkrátka chráněna před každým, kdo by si chtěl pochutnat na letošní úrodě. Výjimkou jsou samozřejmě samotní vinaři a tzv. hotaři, hlídači vinohradů. Zajímavostí je, že mezi výjimku patří i těhotné ženy a nemocní, těm je dovoleno utrhnout si v parných dnech tři hrozny. Tresty za porušení zákazu byly velmi přísné – výjimkou nebylo useknutí nohy či ruky nebo dokonce ztráta života.
Takový trest už vám dnes samozřejmě nehrozí, tradice zarážení hory ale zažívá v posledních letech renesanci. Řada jihomoravských vinařů tento zvyk oprašuje a pojímá ho po svém. Všechny varianty mají ale jedno společné – akce je plná zábavy, lidových tradic, dobrého jídla, a samozřejmě kvalitního moravského vína.
Kde se koná letošní zamykání vinic
Zarážení hory a degustace vín pod širým nebem v Mikulově – 11.-12. srpna
Tato akce láká návštěvníky na přehlídku vín od vinařů z Mikulova i blízkého okolí. V pátek pak kromě degustace proběhne i zarážení hory, tedy uzavírání vinice, ve spolupráci s národopisným souborem Pálava Mikulov. K tanci i poslechu zahraje cimbálová muzika. Sobotní program pak bude pokračovat degustací lokálních vín.
Zarážení hory v Tasovicích na Znojemsku – 12. srpna
Spolek vinařů sv. Klementa Tasovice pořádá letos slavnost, spojenou s ochutnávkou vín a zaražením horenského znamení. O hudební doprovod se postará tradiční cimbálová muzika.
Zarážení hory Bořetice – 19. srpna
Symbolické uzavření vinice proběhne i na Vinckově náměstí v Bořeticích. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní scénku zvanou „Jak se kdysi hora zarážela“, kterou sehrají místní ochotníci.
Letní noc ve vinici ve Vrbovci – 25. srpna
Teplá letní noc, dobré víno i jídlo, posezení pod hvězdami a muzika. Tak letos plánují slavnost vinaři z obce Vrbovec. Zaražením hory tak ukončí práci ve vinicích a zahájí období dozrávání hroznů. Kromě samotného obřadu uzavření vinic bude připravena ochutnávka vín, grilování a cimbálová muzika. A to všechno přímo ve vinicích za Ořechovou alejí.
Zarážení hory v Kobylí – 26. srpna
Obec Kobylí zve návštěvníky na slavnost vinařů, vinohradníků a všech přátel dobrého vína. Jedná se o jednu z největších akcí v Modrých Horách. V rámci bohatého programu se můžete těšit například na slib hotařů či vystoupení folklórních souborů v Suchořádské zmole.
Letní festival vína Němčičky – 1. září
Zarážení hory budou slavit také ve vinařské obci Němčičky a součástí oslav bude i bohatý folklorní program. Akce začíná v pátek 1. září na nádvoří kulturního domu a o zábavu se postarají mužské sbory mikroregionu Modré Hory z obcí Bořetice, Vrbice, Kobylí, Němčičky a města Velké Pavlovice. Večerní zábava pak bude pokračovat tradiční cimbálovou muzikou.
Zdroj info: Autorský text, Vína z Moravy, vína z Čech, Vinařský fond
Zdroj foto: se souhlasem obce Vrbovec