Za zdravím do lázní: Důležitou součástí léčby jsou minerální prameny

Autor:

Většina lázeňských měst má více než jeden léčebný pramen, přičemž každý z nich má trochu odlišné složení a obsah minerálů.

Díky tomu mohou lázně léčit různé druhy onemocnění. S výběrem toho nejvhodnějšího pro vás a vaše zdraví vám v lázních pomůže ošetřující lékař v rámci vstupní prohlídky. V tomto článku se dozvíte více o léčivých pramenech lázeňského města Luhačovice.

Co léčí Luhačovické prameny?

Minerální voda z Luhačovic je díky svému složení považována za jednu z nejúčinnějších léčivých vod v Evropě. Zdejší prameny jsou pozůstatky třetihorního moře a obsahují řadu minerálů a prvků jako jsou jód, vápník, hořčík, draslík, sodík, a také vzácné prvky jako je bor nebo lithium. Luhačovická voda je také protizánětlivá a lze ji díky tomu využít na celé spektrum zdravotních potíží – k léčbě dýchacích cest, pohybového aparátu, srdce a cév, k posílení imunity i doléčení po onkologické léčbě.

Léčivé prameny vyvěrají z různých hloubek a jejich teplota se pohybuje mezi 10 a 14 °C. Společným znakem všech luhačovických pramenů je vysoký obsah oxidu uhličitého a léčivého jódu, každý z nich má ale své specifické vlastnosti. Na území Luhačovic se nachází celkem třináct pramenů, dvěma nejznámějšími a nejpoužívanějšími jsou Vincentka a Nová Janovka. Pramen Vincentka získal svůj název podle majitele zdejšího panství, hraběte Vincence Serényiho, a dříve se také označoval jako Hlavní pramen. Jeho voda obsahuje především hořčík, sodík a hydrogenuhličitan. Nová Janovka obsahuje více lithia, draslík a vápník, a právě Janovka je hlavním léčivým pramenem ve zdejších lázních.

Aby si léčivé vody zachovaly své vlastnosti, je třeba se o ně správně starat. „Podle lázeňského zákona jsme jako uživatelé zdroje povinni zajistit odborný dohled nad využíváním a ochranou přírodních léčivých vod. Tuto činnost zajišťuje balneotechnik, který je přímo zaměstnancem naší společnosti. Je zodpovědný zejména za jejich zdravotní nezávadnost,“ popisuje Jiří Dědek, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a upřesňuje: „Denně u veřejných pítek měříme vydatnost a teplotu a jednou za týden u zdrojů sledujeme obsah volného oxidu uhličitého, jodidů, vodivosti a sledujeme hladinu. Jednou za měsíc pak odebíráme vzorky u zdrojů na mikrobiologický rozbor, každý rok provádíme také kontrolní analýzy a jednou za pět let komplexní analýzy pramenů.“

Přírodní minerální vody jsou díky vysokému obsahu minerálních látek a oxidu uhličitého jedním z nejúčinnějších léčebných prostředků, pomáhajících od různých zdravotních potíží. „Terapie minerálními vodami pomáhají například u stavů po zápalech plic a u chronických onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Pobyt v lázních ale může přispět i k posílení celkové obranyschopnosti,“ popisuje Petr Pšenica, hlavní lékař Lázní Luhačovice. Mezi základní pilíře lázeňské léčby, využívající benefitů přírodních minerálních pramenů, patří zejména inhalace, pitné kúry a uhličité koupele.

Inhalace pročistí dýchací cesty

Inhalace je důležitou procedurou zejména při léčbě chronických onemocněních dolních i horních cest dýchacích. Správná inhalace má přitom pevný postup a pravidla. „Celý inhalační proces začíná kloktáním a proléváním horních cest dýchacích minerální vodou, tedy očištěním sliznic. V indikovaných případech následuje inhalace bronchodilatačního medikamentu nebo se přímo přistupuje k inhalaci minerální vody zvlášť nosem a ústy, nejčastěji po sedmi minutách každým způsobem. Potom zpravidla následuje 15 minut inhalace prostorové a na závěr inhalace olejová,“ popisuje Pšenica a dodává: „Minerální vody při inhalacích zvlhčují povrch sliznic dýchacích cest. Účinně také napomáhají rozpouštění průduškového hlenu, a tím snadnějšímu odkašlávání.“

Důležitá je i četnost, při lázeňském pobytu, který trvá zpravidla tři až čtyři týdny, se proto inhaluje každý den kromě neděle. Léčba inhalacemi je vhodná i pro malé děti, ty mohou nastoupit na léčebný pobyt již od roku a půl věku. „U nás v lázních se učí správně inhalovat děti s různými dýchacími onemocněními, z nichž některé mají rovněž malé inhalátory doma, takže je mohou využít. K inhalacím se využívá minerální voda o teplotě 37 stupňů, která z inhalačních přístrojů vychází jako mléčná pára,“ popisuje Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice.

Propijte se ke zdraví

Nedílnou součástí lázeňské léčby je i pitná kúra, která má pozitivní vliv na lidské zdraví. „Hlavní indikací pro pitnou terapii luhačovickými minerálními vodami jsou nemoci zažívacího ústrojí a nemoci z poruchy látkové výměny. Minerální vody ovlivňují motilitu neboli pohyblivost žaludku, střev i žlučníku, a působí také na sekreční činnost slinivky břišní,“ uvádí Petr Pšenica a pokračuje: „Již zmiňovaná Vincentka je označovaná za ‚lék našich babiček‛. Běžně je užívaná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti i těhotné ženy, a dokáže pomoci i v domácím prostředí s celou řadou běžných obtíží. Svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů v žaludku a střevech, a tak se doporučuje na pitné kúry při žaludečních vředech a jejich pooperačních stavech nebo při cukrovce. Vincentka ale pomáhá také regenerovat vnitřní prostředí člověka po velkých ztrátách potu při sportu, těžké fyzické práci či horečkách, a upravuje metabolismus po alkoholových excesech.“

Stejně jako inhalace má i pitná kúra svá pravidla. Dávkování je individuální, zpravidla ale dvakrát denně před snídaní a před večeří. Množství se pohybuje mezi 220 a 660 ml, přičemž se doporučuje začínat s dávkou 220 ml, což odpovídá jednomu lázeňskému pohárku, a postupně toto množství zvyšovat.

Uhličité koupele léčí a relaxují zároveň

Princip uhličitých koupelí je jednoduchý – lehnout si do vany a nechat léčivé bublinky oxidu uhličitého, ať tělo regenerují za vás. Po koupeli se sice můžete cítit unavení, věřte ale, že pomáhají přesně tam, kde mají. „Uhličitá koupel je pro organismus aktivní děj, při kterém dochází k roztahování cév de facto v celém těle. Zlepšují prokrvení i v těch oblastech, které byly postižené dlouhodobým nebo právě proběhlým zánětem, nebo třeba po operačních stavech,“ vysvětluje účinky Pšenica.

Uhličité koupele zlepšují prokrvení kůže, příznivě tak působí na popáleninové jizvy nebo atopický ekzém. Pozitivní vliv mají také na srdeční a cévní systém, snižují krevní tlak a tepovou frekvenci, čímž zefektivňují srdeční činnost. U koupelí hraje roli i teplota vody, která se pohybuje mezi 34 a 36 °C. Správnou teplotu zajišťuje důmyslná dvouplášťová konstrukce van. „Minerální voda pro uhličité koupele je ohřívána takzvaně šokově, což znamená, že se voda ve vaně rychle zahřeje pomocí páry o vysoké teplotě, která se nachází v prostoru mezi dvěma plášti, z nichž je vana složena. Tím, že se voda ohřeje rychle, neuniká léčivý oxid uhličitý. Při pomalém ohřevu by naopak mohlo množství klesnout a snížit účinky léčby, to se ovšem v tomto případě rozhodně nestane,“ objasňuje princip ohřevu vody Jiří Dědek.

Zdroj info: Lázně Luhačovice, rozhovor s doktorem Petrem Pšenicou a Janou Rydlovou
Zdroj foto: se svolením DS Zlínsko a Luhačovicko