Není od věci si občas osvěžit základní pravidla chování, která v zemích třetího světa platí dvojnásob. Každá taková cesta vás může nejen psychicky obohatit, ale také je to vždy dobrá zkušenost do života. Při takových výletech nesmíte zapomínat na to, že už se nenalézáte ve střední Evropě. Podle toho byste se měli chovat a jednat.
Vždy se tedy před cestou nezapomeňte informovat o bezpečnostní situaci v dané zemi. Někdy se rozmary počasí, ale i ty politické, mění z hodiny na hodinu, a tak je lepší být připraven na možné problémy. Pomůže vám si vyhledat cenné rady ostatních cestovatelů, kteří v zemi už byli. Zapomeňte na drahé šperky a věci, kterými byste zbytečně poutali moc pozornosti, raději splyňte s davem.
Tamější zvyky můžete také odkoukat od lidí na ulici. Ještě před cestou byste se měli naučit základní slovíčka. Není totiž pravda, že by všichni a všude uměli anglicky. Kolikrát se nedomluvíte ani rukama ani nohama, proto nenechávejte nic náhodě. Ostatně chytrý telefon nebo kus papíru u sebe nosí každý, můžete si na něj tak poznamenat slovíčka, která bude důležité znát.
V zemích třetího světa byste se měli mít na pozoru a vždy si vše velmi dobře rozmyslet. Počínaje tím, jaký dopravní prostředek použijete při přepravě z bodu A do bodu B. Nezapomeňte, že zdravý rozum a intuice vás kolikrát mohou zachránit od nepříjemných ohrožujících situací. Pokud se vám něco nezdá, tak to prostě nedělejte.
Jak je známo hygienické návyky bývají v těchto zemí na nízké úrovni, a tak si dávejte pozor na to, co jíte. Případné zdravotní komplikace by vás asi moc nepotěšily. Pro místní obyvatele je to trochu něco jiného, než na „zhýčkaného“ Evropana. Pokud dostanete chuť na ovoce nebo zeleninu, vždy si jej opláchněte balenou vodou.
Nikdy nepijte nic z kouhoutku a v obchodě si kontrolujte, zda-li je uzávěr vody nepoškozený. Vyhnete se závažným komplikacím. A to poslední, avšak neméně důležité, hlídejte si své osobní věci. Stačí okamžik a jste rázem bez peněz a cestovních dokladů.
Zdroj informací: Invia, MZV
Zdroj foto: Pixabay