Kam vyrazit v Praze za romantikou

Autor:

Když se mluví o romantice v Praze, každému se zákonitě musí vybavit jako první Petřín nebo Vyšehrad. Do sadů, které na jaře kvetou růžovými kvítky, vyráží každoročně mnoho párů. Velká pravděpodobnost, že tady potkáte mnoho dalších lidí. To romantice a soukromí moc nepřidává. Pokud zrovna plánujete, kam vzít svou drahou polovičku na procházku a nebo hledáte ideální místo na první rande, pak čtěte následující řádky.

Grébovka

Procházku začnete na Vinohradech, odkud je nádherný výhled na celou Prahu. Pak postupně scházíte dolu. Cestou potkáte mnoho zajímavých soch, fontánu, jezírko, ale taky jednu unikátnost tohoto parku. Jedná se o uměle vytvořenou jeskyni Grotta v italském renesančním stylu. Zastavit se také můžete na kávu v Pavilonu Grébovka nebo můžete počkat na příjemné osvěžení v podobě vína asi v druhé polovině vaší procházky, a to ve vinárně Viniční altán. Z horního altánu je opět nádherný výhled na Prahu. Můžete si tak užít krásný západ slunce se skleničkou v ruce.

Divoká Šárka

Pár desítek minut od centra vás čeká krásná a hlavně rozmanitá příroda. Pokud pojedete autem, můžete zaparkovat u McDonaldu, odkud také trasa začíná. Již z dálky vás budou lákat vrcholky skal. Následně sejdete po schodech, kdo nemůže po schodech snadno je obejde delší cestou. Pak už se vydáte po proudu řeky. Odtud na rozcestí můžete vyrazit, kam chcete. Po cestě vás čeká koupaliště Šárka. Občerstvit se můžete v Hostinci Dívčí skok, ten je otevřený jen o víkendech a pak v letních měsících. Dále na procházce potkáte Čertův mlýn, který ale není veřejnosti přístupný. Později neminete ani vodní nádrž Džbán a pak už míříte jen do skal. Záleží jen na vás, jak dlouhou procházku si uděláte. Ostatně pokud bude pěkný slunečný den, cesta vám uteče rychle stejně jako povídání.

Prokopské údolí

Je tak rozlehlé, že zde málokdy potkáte větší skupinu lidí. Přesto do něj zavítá mnoho lidí díky jeho rozmanitým přírodním úkazům. Na trase, která vede kolem Dalejského potoka je celkem 16 zastávek, u kterých se nacházejí ukazatele, které informují o daném místě. Na procházku se dá vyrazit buď z Hlubočep do Řeporyjí, nebo opačně, záleží na vás jakou trasu si vyberete. Přes Prokopské údolí vede také mnoho železničních přemostění. Na trase narazíte například na Prokopské jezírko, které se nachází uprostřed vytěženého lomu. Na břehu je odpočinková zóna v podobě laviček, můžete odtuď pozorovat okolí i labutě. Jezírko je také oblíbeným místem filmařů. Dále tu narazíte na Trunečkův mlýn, který je jedním ze třech mlýnu, které zde zbyly. K vidění je i Červený lom, který patřil k oblíbeným místům spisovatele Jaroslava Foglara a Černý lom má jinou zvláštnost, při bližším zkoumání lze spatřit ojedinělý úkaz. Patrný přechod dvou geologických období. Později na své cestě můžete obdivovat lom Mušlovka.

Průhonický park

Tento park je jeden z největších krajinářských parků v Evropě, aby taky ne, když se rozkládá na 240 hektarech. Do parku můžete v kterékoli roční období, i když to jaro a léto bude přeci jen nejlepší volbou. Na jaře zde kvete obrovské množství květin. Parkem prochází potok Botič, díky kterému se tak zde vyskytují tři rybníky. Ten jeden je hned u zámku a vede kolem něj kratší procházka. Během procházky vás čekají také dvě vyhlídky. Jedna u pivoněk a druhá s výhledem na zámek. Dominantou parku jsou rozhodně rhododrendony, kterých je tu víc jak 7 tisíc. Naleznete tu také Botanickou zahradu a genofondové sbírky Chotobuzi. Průhonický park je rozmanitým místem všemožné květeny, na kterou si dokážete vzpomenout. Romantika na vás dýchá ze všech koutů. Rádi se sem budete vracet, neboť pokaždé vás okouzlí něco jiného.

Botanická zahrada v Tróji

Je to trochu z ruky, ale rozhodně se vyplatí sem jet. Snadno se sem dostanete městskou dopravou, ale i autem. Místo, které nejvíce lidé v Botanické zahradě navštěvují, je určitě skleník Fata Morgana. Ve skleníku o rozloze 1700 metrů esovitého tvaru vznikla unikátní expozice. Skleník je rozdělen na tři části. První zastupuje tropy a suptropy, dále následuje část věnovaná vlhkým deštným pralesům a poslední část je drsné horské prostředí. Více než rostliny tu budete obdivovat něco jiného. Něco živého a krásného. Jsou to motýli. Malí, velcí a hlavně pestrobarevní. Pozor je zakázáno na ně sahat a zapomeňte na to, že byste nenápadně sebrali toho mrtvého. Když se dostatečně pokocháte ve skleníku, můžete pak vyrazit na venkovní expozici, která se rozkládá na 25 hektarech plochy. Nejkrásnější část je Japonská zahrada, obzvlášť na jaře, kdy všechno kvete. Narazíte tu ale i na Středomoří i oblast Turecka. Když na vás přijde hlad, můžete se občerstvit v restauraci. A když budou bolet nohy, odpočinete si na některé z laviček.

Zdroj informací: Autorský text, vlastní zkušenost autorky textu, Prague City
Zdroj foto: Pixabay