Mladí Češi si na dovolenou nepůjčují. Raději počkají, až si našetří

Autor:

Téměř 94 % mladých Čechů ve věku 18 až 30 let odmítá, že by uvažovali o půjčce za účelem dovolené, pokud by na ni neměli našetřeno dostatek peněz. Průzkum, který pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika, vypracovala agentura STEM/MARK, dále zjistil, že v případě zhoršení finanční situace jejich domácnosti omezí mladí Češi jako první právě výdaje na dovolenou či výlety.

K omezení výdajů na dovolenou by v případě finančních problémů přistoupilo 72 % mladých lidí a pořízení dovolené za rozumný důvod k půjčce považuje jen necelé procento mladých Čechů. Pouze jedno procento z dotazovaných lidí si také již v minulosti na dovolenou nějaké peníze půjčilo.

„Odmítání dovolených na dluh a omezení výdajů na cestování a výlety v případě nedostatku úspor svědčí o zodpovědnosti mladých lidí při řízení vlastních financí. Když už si mladí půjčují, jde v naprosté většině o hypotéky a úvěry spojené s vlastním bydlením,“ říká Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Pokud už mladí Češi o půjčce na dovolenou uvažují, než aby si na ni našetřili, jedná se zpravidla o muže ve věku 18–22 let, se základním vzděláním, žijící v městech do 20 000 obyvatel. Nejvíce jsou dovoleným na úvěr nakloněni podnikatelé, osoby samostatně výdělečně činné a studenti.

„Když se mladí lidé dostanou do finančních potíží, omezí jako první výdaje na dovolenou a cestování, poté náklady na kulturu a zábavu, oblečení a zboží dlouhodobé spotřeby. Až jako poslední omezují mladí Češi výdaje na vzdělání a zájmové aktivity dětí,“ dodává Jaroslava Palendalová.

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere utratily české domácnosti v loňském roce za letní dovolenou v průměru 23 000 Kč. Letošní dovolené a výdaje na ně budou zásadně ovlivněny koronavirovou pandemií.

Zdroj informací: KRUK – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay