Poznejte krásu přírody Libereckého kraje a sklářské srdce Evropy

Autor:

Liberecký kraj se nachází na severu České republiky. Rozlohou se jedná o druhý nejmenší kraj, avšak historií sehrál důležitou roli – zejména při budování důležitých obchodních cest. V oblasti se nachází velké množství přírodních krás a kulturních památek. Ne nadarmo milují tento kraj právě lyžaři nebo milovníci přírody.

V kraji se také nachází největší množství chráněných přírodních oblastí. O své nepřijdou ani milovníci hradů a zámků. Na mnoha místech se také zachovaly autentické sruby a rozhledny. Turisté z Evropy rádi navštěvují Krkonoše nebo Máchův kraj.

Pokud máte rádi aktivní dovolenou, pak by tento kraj měl být jednou z možností, kam vyrazit. Vyžití tu naleznete, jak v létě, tak v zimě. Neexistuje sport, který byste v kraji nemohli provozovat. Ať už rádi běháte, nebo jste příznivci adreanalinových sportů, vždy si zde najdete to své.

Projekt Křišťálové údolí

Tak jako existují věci, které nejde od sebe rozdělit, patří ke kraji neodmyslitelně průmyslový obor – sklářství. Tradiční česká bižuterie má své místo v Jablonci nad Nisou. V regionu se tak nachází hluboká tradice. Zručnost a poctivost zdejších sklářů jsou pověstné široko daleko napříč světem. České sklo se stalo světovým pojmem.

Projekt „Křišťálové údolí“ vznikl, aby vytvořil podmínky pro využití potenciálu skla a bižuterie v Libereckém kraji. Vše za účelem vytvoření atraktivního produktu. Součástí projektu je posílení významu tradice sklářství v kraji a využití jej jako prosperitu pro místní obyvatelstvo. Projekt má umožnit lidem navštívení sklářských dílen (za zvýhodněnou cenu) a možnost vyzkoušet si například tradiční foukání skla – mimochodem na ten to úkon potřebujete opravdu silné plíce a dlouhý dech.

Nejstarší sklářskou huť naleznete v Harrachově a ve Bzí u Železného Brodu naleznete dílnu na zpracování drahých kamenů. Projekt také podporuje muzea a různé workshopy, díky kterým se dostává do šiřšího podvědomí Čechů i zahraničních turistů. Nechybí ani velké eventy, například Mezinárodní Sklářské sympozium v Novém Boru nebo Skleněné městečko.

Zdroj informací: Projekt Kiřšťálové údolí
Zdroj foto: Pixabay