Češi si před dovolenou mění hotovost doma. Výběry z bankomatů v zahraničí přitom mohou mít zdarma

Autor:

Až 70 % Čechů si mění před cestou na zahraniční dovolenou peníze v tuzemsku. Nejčastěji z důvodu, že je podle nich směna valut v cizině dražší. Dalším důvodem je poplatek za výběr z bankomatu v cizině. Čtyři z pěti držitelů platebních karet by uvítali výběr z bankomatů v zahraničí zdarma, přičemž v současnosti tuto výhodu čerpá pouze 15 % klientů bank. Údaje pocházejí z prázdninového průzkumu pro Expobank CZ, jejíž klienti s běžným účtem NEO můžou s kartou Mastercard vybírat bez poplatku v zahraničí i v České republice hotovost, ze kteréhokoliv bankomatu jakékoliv banky, a to bez podmínek. Expobank CZ je českou bankou s 29 letou tradicí na zdejším trhu.

Za hranicemi platí spíše kartou nebo kombinací karty a hotovosti v průměru každý druhý turista (59 %). O způsobu placení v zahraničí – kartou či hotově – se lidé v polovině případů rozhodují podle země, do které plánují cestu.

Platba kartou je dnes zpravidla nejvýhodnější možností a přináší řadu praktických výhod. „Dlouhodobě sledujeme rostoucí zájem Čechů o placení kartou v zahraničí na úkor placení v hotovosti, protože bezhotovostní transakce je pro turisty nejen pohodlnější a bezpečnější oproti nošení hotovosti, ale také mají jasný přehled o každé útratě. Navíc zcela odpadá starost s výměnou peněz,“ uvedl Přemysl Valouch, ředitel Personálního bankovnictví Expobank CZ.

Při placení kartou v cizině je vhodné si dát pozor na službu směnného kurzu známou jako DCC neboli Dynamic Currency Conversion. Služba DCC nabízí přímo na platebním terminálu či obrazovce bankomatu možnost zvolit měnu, ve které se má platba zaúčtovat. To znamená, že nabídne převod částky do českých korun. „Taková služba je ale většinou pro klienta nevýhodná, protože kurz převodu neurčuje vaše banka, od níž máte kartu, ale společnost, která daný terminál nebo bankomat provozuje. Pokud je to možné, volte raději platbu v lokální měně,“ přináší praktické doporučení na cesty za hranice Přemysl Valouch z Expobank CZ.

Zdroj informací: Expobank CZ – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay