Alhambra je skvostem maurské architektury

Autor:

Na území jižního Španělska, přesněji ve městě Granada, naleznete obrovský středověký palácový komplex maurských panovníků. Komplex se rozkládá na neuvěřitelných 142 tisíc metrů čtverečních. Paláce tak na plné čáře vyhrály pomyslný boj s renesanční architekturou.

Nasridská dynastie se do Španělska dostala už na počátku 13. století. Následně na vrcholu pohoří Sierra Nevada postavili své monumentální sídlo. Co se týká samotných Maurů, tak ti tu vládli dokonce přes 7. století., avšak rodová linie skončila spolu se sultánem Boabdilem, a to roku 1492.

Vnuk Isabely Kastilské Karel V. nechal přistavět ke komplexu kostel, klášter a také renesanční palác, avšak přes veškerou snahu nedokázala stavba překonat věhlas maurské architektury, a to i přesto, že se na výstavbě podílel žák Rafaela a Michelangela. Na vrcholu pohoří se tak střetávají dva zcela odlišné světy, které spojují jen jedny dveře, protože Karel V. se trvatl na tom, aby přistavbě nebyla porušena islámská architektura.

V arabštině „Alhambra“ znamená červená. Existuje proto mnoho teorií, jak název vznikl. Jedna z nich říká, že je název odvozen od červených cihel, ze kterých se stavělo. Jiná zase tvrdí, že souvisí se zakladatelem paláce Muhammadem I., přezdívaným Ibn Al Alhambra. Za jeho vlády se totiž komplex nejvíce rozrostl. Co je ale jisté, že té doby to bylo nádherné sídlo. Bohužel jak už to bývá, nic netrvá věčně.

Foto: pixabay – Alhambra

Po tom co křesťané dosáhli nadvlády nad městem, začali Alhambru upravovat po svém. To v překladu znamená – zničili, co mohli. Pozlacení bylo zcela odstraněno a spolu s ním i kresby. Původní maurský nábytek byl zlikvidován do poslední třísky. Po tom co se dostal na trůn Filip V., tak byla stavba „poitalštěna“, což znamenalo mimo jiné také to, že stavbu rozdělil a tím pádem se větší obytné místnosti staly zcela nepřístupny. Následující roky byly maurské hodnoty dále znehodnocovány.

Například Napoleon se rozhodl, že nechá Alhambru srovnat se zemí. Avšak díky vojákovi, který tu noc zasáhl a zničil připravené výbušniny, nelehly paláce popelem a byly tak zachovány pro příští generace. Inu, co na to říct, křesťaský svět není zas tak svatý, jak se leckdy tváří. Jako zázrakem úmyslné ničení křesťanů přežily celkem bez újmy dva paláce nasridských sultánů. Právě a jedině tady můžete vidět krásy původní architektury a umění.

Nenechte si ujít návštěvu Lvího dvora. Dvůr měří 35 metrů do délky a 20 metrů do šířky. Kolem celého dvora vedou mramorové sloupy. Kopulovitý strop chodeb je pokryt arabskými ornamenty. Nádvoří zdobí fontánka s mramorovými lvi. Původně tito lvi měli funkci hodin. Každou hodinu proudila voda z jiného lva, a tak měli všichni dokonalý přehled o tom, kolik je právě hodin. Bohužel zvědaví křesťané hodiny rozebrali, a to byl jejich nenávratný konec. Ač komplex potkal krutý osud jiné víry, alespoň ve střípcích přežila nelidské zacházení a dodnes nám může ukazovat starou islámskou kulturu, která byla klenotem historického Španělska.

Zdroj informací: Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay