Americký vojenský hřbitov v Tunisku

Autor:

O některých místech se píše samo a snadno, ale o některých člověk neví, jak má vlastně začít. Dnešní tip, kam vyrazit v Tunisu, není příliš známý, a tak zde nenaleznete příliš turistů, ale můžete zde uctít památku hrdinů druhé světové války.

Americký vojenský hřbitov najdete v blízkosti starověkého města Kartágo. Na hřbitově o rozloze 27 akrů se nachází téměř 3 tisíce sněhově bílých náhrobků vojáků, kteří zemřeli během druhé světové války v severní Africe. Jejich životy už připomínají jen tyto náhrobky se jmény. Ty jsou rozděleny do devíti obdélníkových ploch širokými cestami s dekorativními prvky jako jsou fontány, záhony s květinami nebo s lavičkami.

Mapa ke hřbitovu (autorský archiv)

Seznam pohřešovaných, na kterém je 3724 jmen, je vytesaný do obvodové stěny vedoucí ke kapli. Na seznamu se nachází i ti, kteří se zotavili nebo byli později identifikování (jsou označeni rozetou). Stromová alej je vstupní branou do kaple a pamětního dvora. Zde můžete na zdech vidět velké mozaikové a keramické mapy. Jedna z map zobrazuje plán operací a zásobovací aktivity amerických vojáků během druhé světové války. Interiér zdobí leštěný mramor a různé plastiky, včetně vlajek.

Musím říct, že i přes fakt, že jsme zde strávili necelou půl hodinu, tak mi po celou dobu návštěvy běhal mráz po zádech. Asi jsem na tyto věci a místa o něco víc citlivější, než ostatní lidé. Je to zvláštní. Nicméně celý komplex je hezky udržovaný a čistý. A každý, kdo chce uctít památku neznámých, tak může zde uničinit v klidu, aniž by ho někdo rušil.

Hřbitov můžete navštívit od pondělí do pátku, a to od 9 do 17 hodin. Na tuniské a americké svátky je zavřený, stejně tak o víkendu. Během vládních opatření se otevírací doba může také lišit.

Zdroj informací: zkušenost autorky textu, autorský text, Tuniský národní úřad pro cestovní ruch
Zdroj foto: Michaela Rubešová