Češi plánují šetřit především na jídle v restauracích a na dovolených

Autor:

Přestože inflace v posledních měsících zpomaluje, Češi to ve svých peněženkách příliš neucítí. Náklady spojené s bydlením a ceny spotřebního zboží a potravin jsou na rekordních číslech.

A jak ukazují výsledky dotazování, většina Čechů počítá s tím, že se bude muset uskromnit. Čtyři z pěti Čechů (80,1 %) počítají s tím, že se budou muset kvůli zvyšujícím se cenám uskromnit. Omezovat budou především výdaje za jídlo v restauracích (49,4 %), ušetřit chtějí také na dovolených (38,6 %) a nové výbavě do domácnosti (39,4 %). Ukazují to čísla z dotazování investiční platformy Portu v rámci Indexu investiční gramotnosti.

Jen necelá pětina (19,9 %) Čechů v průzkumu potvrdila, že šetřit nemusí. O něco lépe jsou na tom přitom muži, kterých téměř čtvrtina (23,7 %) uvedla, že se omezovat nemusí. Naopak jen 15,2 % žen je na tom tak, že šetřit nemusí. “Ačkoliv růst cen v posledních měsících zpomaluje, k běžným hodnotám inflace pohybujícím se kolem 2 % se zatím bohužel moc neblížíme. Růst příjmů běžných Čechů za celkovou inflací zaostává, a to se projevuje potřebou šetřit. Pozitivním signálem na druhou stranu může být skutečnost, že ty opravdu extrémní nárůsty cen byly způsobeny rostoucími cenami energií, které se v současné době pohybují často i směrem dolů. Je zde tak naděje na zlepšení,“ říká  k aktuální situaci Lukáš Raška, analytik společnosti Portu.

Potřeba šetřit se podle průzkumu liší u Pražanů a obyvatel Čech oproti lidem žijícím na Moravě. 17,5 % respondentů žijících na Moravě se nepotřebuje uskromnit, což je méně než v Praze (21,9 %) a v Čechách (20,9 %). Jako první Češi omezují zbytné výdaje, šetří tak především na jídle v restauracích. Téměř polovina (49,4 %) Čechů si odpustí obědy či večeře v restauraci, když chtějí ušetřit. Na druhém místě je nové vybavení domácnosti, tyto nákupy odkládá 39,4 % dotázaných. Dovolenou si odřekne 38,6 % respondentů. Na zájmových činnostech, mezi které spadá i sport nebo další druhy koníčků, se rozhodlo šetřit 28,9 % respondentů.

Finanční polštář je důležitější než kdy dříve

Na otázku, zda museli kvůli rostoucím cenám lidé sáhnout na finanční rezervu, odpovědělo téměř 50 % respondentů, že nikoliv, a to oproti necelým 35 % lidí, kteří na rezervu sáhnout museli. Téměř 20 % dotázaných odpovědělo, že šetřit nepotřebují. “Že je důležité mít vytvořenou finanční rezervu si uvědomuje čím dál více Čechů. Finanční polštář má sloužit jako pojistka na horší časy. Bohužel skupina lidí, kteří finanční rezervu nemají, je stále veliká, podle výsledků průzkumu se jedná o 15 % Čechů,” dodává Lukáš Raška.

Finanční rezerva pomáhá snižovat finanční stres a může zlepšit psychickou pohodu. Lidé totiž poté mají zdroj, na který se mohou spolehnout v případě potřeby. Finanční rezerva může pomoci chránit dlouhodobé finanční cíle. Pokud lidé budou muset čelit neočekávaným výdajům, mohou být nuceni například prodat své investice v nevhodném okamžiku. Mít vytvořenou rezervu by tak mělo být dobrou praxí pro všechny.

Zdroj informací: Portu
Foto: Pixabay