Češi se před odjezdem na dovolenou obrací na sousedy čím dál častěji

Autor:

Přestože letošní léto nahrává tomu trávit dovolenou spíše v tuzemsku, ani v takovém případě bychom neměli zapomínat na zabezpečení svého domova. Více než třetina Čechů se před odjezdem obrací o pomoc na své sousedy.  

Jako každé léto zůstanou mnohé české domy a byty prázdné. Část rodin nahradí pobyt u moře delší dovolenou v tuzemsku, mnozí pak stráví letní měsíce na chatě. Jedním z oblíbených opatření před delším odjezdem je požádat o dohled nad domácností své sousedy. A právě to dělá více než třetina Čechů (36 %).

Tuto možnost využívá hlavně starší populace, mladší jsou však rezervovanější. Zatímco v generaci nad 55 let si se sousedy vypomáhá téměř polovina oslovených, mezi mladými je to výrazně méně. V generaci dvacátníků žádá sousedy o pomoc jen každý čtvrtý,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Nejčastěji se lidé na sousedy spoléhají s vybíráním pošty (65 %) a zaléváním květin (60 %). Zhruba polovina (55 %) pak nechává u sousedů klíče a žádá je o kontrolu své nemovitosti před zloději. Časté bývá také vzájemné hlídání domácích mazlíčků (47 %).

Právě zanechání klíčů u někoho poblíž bydliště je důležité. Občasná namátková kontrola totiž může zabránit nechtěným návštěvám zlodějů. Pokud se chcete vyhnout dalším nenadálým situacím, je také dobré vypnout přívod vody, vypojit elektrické spotřebiče ze zásuvek a pečlivě zkontrolovat, zda jsou dobře zavřená všechna okna. Kontrolu zasluhuje také lednice nebo spíž, kde by se mohlo zkazit zapomenuté jídlo.

Kdo se chce rekreovat v klidu, měl by zvážit investici do trvalejších opatření proti vloupání, především do bezpečnostních oken a dveří včetně kvalitních zámků. Pro tyto účely lze využít třeba stavebko, které je pro zvelebování domácnosti nebo zvýšení jejího zabezpečení ideální volbou. Zajistit proti vloupání je přitom nutné také chatu či chalupu. Jen přibližně polovina rekreačních objektů je vybavena bezpečnostním zámkem, třetina okenicemi nebo mřížemi, jen osmina má bezpečnostní dveře a alarm pouze asi každý desátý.

Zdroj informací: Raiffeisen stavební spořitelna – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay