Česká chata na kolech přiváží svobodu cestování

Autor:

Zbrusu novým trendem dnešní doby jsou malé chaty na kolech, se kterými můžete přijet na svoje milovaná místa a žít v nich jako v plnohodnotném domečku.

Najdete v něm postel, koupelnu, kuchyňku, gauč i stolek. A na konci víkendu nebo dovolené si zase chatu odvezete pryč. Fenomén, který přišel ze západních zemí, právě dobývá i Česko. Prioritou je udržitelnost a svoboda. Mnozí v této chatě mohou objevit způsob, jak si odpočinout od tradičního bydlení a vystačit si s minimem věcí i malým prostorem.

Mobilní domky v sobě ukrývají vše, co člověk od chaty požaduje. Dynamické a hravé chatky poskytnou útočiště mladým párům, rodinám s dětmi, ale i starším manželům, kteří hledají ticho a soukromí. Růstu oblíbenosti těchto chatek nahrává prudké zdražení dovolenkových nemovitostí a všech odpočinkových ubytovacích zařízení. Navíc covid nedávno ztížil cestování a Češi rázem začali zkoušet něco alternativního a netradičního. Proto prošly chaty v posledních letech vývojem, který se podepsal jak na moderním pojetí interiéru, tak i sofistikovaných technologiích.

Jsou ekologické a splynou s okolím

Díky dostatku přirozeného světla, které poskytují prosklené části, se lidé žijící uvnitř snadno cítí součástí přírody, která je obklopuje. Domečky jsou postaveny tak, aby byly co nejvíce ekologické a splynuly s okolím. Na jejich výrobu se nepoužívají žádné chemické látky, které by v budoucnu mohly být pro přírodu nebezpečné. Izolace je tvořena kvalitní ovčí vlnou, takže ani mrazy nepředstavují problém.

Do zásuvky nebo se solárním panelem

Šetrné jsou chatky i k energiím. Stačí se připojit do nejbližší zásuvky 16 A. V nabídce je také varianta se solárním panelem či agregátorem. Součástí je vestavěný 5G modem, wifi či zařízení smarthome, díky kterému můžete celou domácnost regulovat. Odstřižení od tradičních inženýrských sítí nabízí řešení zvané offgrid. Soběstačnost domku nabízí možnost, kam se odstěhovat v případě blackoutu. Majitel se může rozhodnout, jak bude nakládat s odpady nebo vodou. Na výběr je čistička vody, recyklace nebo kolektování.

Chatu převezete osobním autem

K převozu domu nepotřebujete nákladní auto ani jeřáb. Postačí osobní vozidlo, nejlépe větší SUV, protože celá chata na přívěsu se vejde do 3,5 tuny. S tím se pak dá přejíždět na neprobádaná místa. Velkou výhodou takového bydlení je i to, že nemusíte nic řešit s úřady. Jde o malou stavbu, takže místo čísla popisného mají lidé žijící v mobilních domcích pouze espézetku. Domek je možné z přívěsu i odejmout a usadit natrvalo.

Zdroj informací: Rolling home
Zdroj foto: Rolling home