Letuška radí, jak zvládnout cestování s dětmi

Autor:

Léto je za dveřmi a mnoho rodin již plánuje svou letošní dovolenou. Cestování s dětmi však může být někdy stresující zkušeností, proto je rozumné si vše naplánovat předem.

Letecká společnost Emirates přináší rodičům tipy těch nejpovolanějších – letušek, které se podělí o své zkušenosti, aby rodičům i dětem plánovaná cesta proběhla bez komplikací. Samotné létání může narušit každodenní rytmus dítěte, neznámé prostředí zase může u dětí vyvolat záchvaty vzteku, únavu a nekončící pláč, nicméně pokud se na to půjde chytře, i takovým situacím se dá jednoduše předejít.

Rezervace letenek

Doporučujeme načasovat si let tak, aby vyhovoval rutině vašeho dítěte. Například je vhodné naplánovat cestu na dobu jídla či spánku, dítě tak nemá tolik volného prostoru zlobit či se dokonce vztekat. Nelze samozřejmě počítat s tím, že když dítě usne během pozdního či nočního letu, bude spát celou dobu. Už samotné vzrušení z letu jim nedovolí usnout a velmi lehce se může stát, že v polovině cesty se budete muset starat o naprosto vyčerpané dítě.

Stejně tak byste měli pečlivě vybírat místa k sezení. O něco výhodnější se mohou zdát sedadla blíže k toaletám, a také místa, před kterými nejsou umístěna další sedadla, ta mohou nabídnout více prostoru pro děti na hraní. Rovněž jsou doporučována sedadla v zadní části letadla, která většinou nejsou tak kapacitně vytížena (pokud let není naplněn).

Určitě je dobré si před cestou zarezervovat dětské menu, předejdete tak čekání či stresu během shánění vhodného dětského jídla. Cestu vám také zaručeně usnadní ubytování zajištěné předem a odvoz z letiště, zvláště pokud budete například potřebovat autosedačku. Pro rodiče je jednoznačně úlevou, pokud se mohou vyhnout čekání ve frontě na taxíka a nemusejí se starat o další provozní kroky, což může být na konci dlouhé cesty vyčerpávající.

Před cestou

Nezapomeňte si s sebou zabalit nějaké ovocné žvýkačky či jiné sladkosti, které mohou být skvělým pomocníkem během vzletu a přistávání letadla – žvýkáním pomůžete snížit tlak v uších dítěte, který pro něj může být nepříjemný. Děti si na palubu mohou přinést příruční zavazadlo a pár hraček. Ty by neměly obsahovat mnoho malých částí a doporučují se spíše jasnější barvy v případě, že by je dítě upustilo nebo ztratilo. Určitě si s sebou nezapomeňte vzít náhradní dětské oblečení, které se bude hodit v případě nehody či polití, a malý cestovní polštářek, aby byla cesta pro dítě co nejpříjemnější.

Na letišti

Před cestou je dobré dětem vysvětlit, jak probíhají bezpečnostní kontroly na letišti, aby se nelekly v případě, že budou muset svoji hračku odložit na dopravní pás nebo se nakrátko oddělit od svých rodičů během bezpečnostní prohlídky. Důležité je také zvážit, jaký kočárek si s sebou vezmete, pokud ho chcete vzít přímo na palubu letadla. Kočárek, který se dá složit, je optimální a můžete díky němu ušetřit hodně místa.

V případě neočekávaného zpoždění letadla nebo náhlého hladu, který může přijít kdykoliv, může být záchranou připravená svačina. V důsledku přesunu v rámci několika časových pásem se totiž velmi často stává, že děti nemusejí pociťovat hlad v době, kdy je jídlo servírováno.

Rodičům s dětmi také radíme nastoupit do letadla buď jako první, nebo jako poslední. Většina leteckých společností rodinám nabízí přednostní nástup na palubu letadla, i když někteří rodiče dávají raději přednost nástupu na palubu jako poslední, jelikož to minimalizuje čas strávený s dítětem v letadle. Pokud však cestujete s více dětmi a máte spoustu příručních zavazadel, brzký nástup na palubu vám poskytne více času usadit se na svá místa a připravit se na let.

Během letu

Ujistěte se, že během letu máte dostatek tekutin, pro děti je nejlepší čistá voda, zabráníte tak dehydrataci, která může zhoršit případný jet leg.

Během letu můžete zabavit děti díky palubnímu programu, například sledováním oblíbených televizních pořadů a filmů, pokud to letecká společnost dovoluje. Skvělým rozptýlením během letu může být také nová hračka, stačí ji vytáhnout ve správnou chvíli. Členové palubního personálu vám pomohou ohřát lahve nebo přímo zajistit mléčnou výživu, rádi vám také uschovají dětskou stravu v ledničce. Můžete dokonce požádat o odklad jídla na dobu, která vám a vašim dětem bude vyhovovat nejvíce.

Po přistání letadla vystupujte raději jako poslední, takže pokud nespěcháte nebo nemusíte chytit navazující let, dejte si na čas. Budete tak mít dostatek času na to si všechno v klidu sbalit a tím budete mít také jistotu, že nic na palubě letadla nezapomenete. Na letišti následně hledejte speciální koridory pro rodiny, ty vám mohou ušetřit dlouhé minuty čekání. Pokud se budete potýkat s jet lagem, snažte se své děti vystavovat co nejvíce dennímu světlu a vyhýbat se příliš pozdnímu spánku během dne. Zajistěte si také pravidelný přísun jídla a pití.

Zdroj informací: Letecká společnost Emirates
Zdroj foto: Pixabay