Krkonoše jsou zase čisté, dobrovolníci odklidili přes 5 tun odpadu

Autor:

Dvě stovky pracovníků Správy KRNAP a na sedm desítek dobrovolníků závěrem minulého týdne vyrazily na turistické cesty vedoucí Krkonošemi s cílem vysbírat pohozené odpadky.

Výsledkem je více než 5 tun odpadu, který skončí na skládce. Na rozdíl od minulých let se letos sběrači zaměřili na drobné vodní toky na území Krkonošského národního parku. Důvodem byl Světový den rybí migrace, který jsme slavili v sobotu 21. května a skutečnost, že se okolí potoků a řek takto cíleně a organizovaně zatím nevěnovala pozornost.

Kromě běžných odpadků, jakými jsou plechové či plastové obaly od nápojů, se uklidilo množství automobilových součástek, zejména pneumatik. Nešvarem, který se registruje v poslední době častěji, než dříve, jsou psí exkrementy zabalené do igelitového sáčku a odhozené do lesa.

Akce Čisté Krkonoše, kterou Správa KRNAP dvakrát ročně organizuje, ukazuje na jeden ze zlozvyků člověka jako hosta v přírodě. Zatímco přinést si občerstvení do hor není problém, odnést odlehčené prázdné obaly s sebou někteří návštěvníci za samozřejmost nepovažují. V přírodě se odpadky rozkládají jen velmi pomalu. Například papírový kapesníček se rozkládá 4 týdny, igelitová taška 25 let a PET lahev 100 let. V horách proto více než kde jinde platí, že co si s sebou do přírody přineseme, musíme také zase odnést.

Zdroj info: Správa KRNAP
Zdroj foto: Pixabay