České dráhy vypravují na Ukrajinu speciální vlaky, jízdné se neplatí

Autor:

Každý držitel cestovního pasu Ukrajinské republiky bude moci vlaky ČD cestovat až do odvolání zdarma. Tím bude umožněno všem Ukrajincům dojet bezplatně jejich vlaky na plánované ukrajinské vlaky z jakéhokoliv místa v ČR a s potřebným předstihem.

České, slovenské a polské dráhy také společně organizují vlakový rozvoz lidí ohrožených válkou do bezpečí. Dle možností na ukrajinské straně vlaky míří a budou mířit směrem a Polsko a Slovensko. „Kdo se chce vrátit za svými příbuznými na Ukrajinu, ČD jim poskytují jízdné zdarma. Zároveň budeme organizovat speciální vlaky ve spolupráci s polskými dráhami, které pojedou z Bohumína do města Přemyšl a podle zájmu budou přidávány další soupravy,“ dodává ministr Kupka.

Speciální vlaky mají zhruba dvanáct vozů pro asi 700 až 800 lidí a jsou v nich řazeny i vozy na zavazadla, a to jak vozy ČD, tak velkokapacitní poštovní vozy poskytnuté ČD CARGO. ČD zároveň zajišťuje doprovod vlaků vlastním jazykově vybaveným personálem až do Polska. Na místě pomoc koordinují ČD a MD s polskou stranou. Nově ve spoluráci se slovenskými drahami odjede z ČR vlak do ukrajinského Čopu.

Česko dále omezuje letecký provoz pro ruské dopravce

Česká a Polská republika společně omezují letecký provoz na území obou zemí pro ruské dopravce. Ruští dopravci nově nemohou od 27. 2. ani přelétat přes území ČR. Již dříve nemohli přilétat a odlétat do a z Česka a Polska.

Stupňujeme opatření proti ruské agresi na Ukrajině. S platností od půlnoci uzavíráme pro všechna letadla ruských dopravců vzdušný prostor nad ČR. Navazujeme na páteční rozhodnutí, kterým jsme zakázali ruským leteckým společnostem přistávat a vzlétat z našeho území a na rozhodnutí z půlky týdne, kdy jsme přestali povolovat ruské nepravidelné lety do České republiky,“ říká ministr dopravy Martin Kupka v reakci na aktuální dění na Ukrajině. Neuskutečněné lety se řeší s konkrétní společností.

Zdroj informací: Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Pixabay