Evakuační zavazadlo: Co si v případě nutnosti zabalit

Autor:

Jaderná hrozba nebo válečný konflikt, které se v minulosti zdály jako velmi nepravděpodobné, teď visí jako velký otazník nad myslí každého z nás. Navíc ruský prezident si nebere při dobývání Ukrajiny servítky a nikdo netuší, jaký bude jeho další krok.

Nicméně je důležité zdůraznit, že v Česku nehrozí v současné době nebezpečí. I tak je vhodné si ale připomenout, co byste si měli zabalit do kufru nebo batohu v případě evakuace. Ta bude vždy ohlášena předem a to buď rozhlasem, v rádiu nebo v televizi. Respektuje pokyny a snažte se vyvarovat panice, která by mohla ztížit bezpečnou evakuaci. Jakmile doje k této události, je nutné se na určené místo dostavit spolu se svým evakuačním zavazadlem.

Co si do zavazadla zabalit?

Jako první je nutné si rozmyslet, jestli budete balit kufr nebo větší krosnu (případně batoh). Obě možnosti mají své výhody, ačkoli krosna nebo batoh jsou v manipulaci lepší. Do běžného batohu se vejde míň věcí, do kufru naopak víc a dá se zamknout. V případě krosny nebo batohu ale dáte náklad na záda a máte volné ruce. To se hodí v případech, kdy budete muset utíkat, nebo budete ze země sbírat děti, které pochod k místu určení vysílí. Stejně tak se budete moci bránit, pokud vás vandalové budou chtít okrást – ne, že by se taková situace měla stát, ale člověk nikdy neví. Lidé v takových situacích jednají často zkratovitě, aniž by opravdu chtěli.

Ještě než začnete balit, vezměte papír a tužku. Napište si seznam věcí, které potřebujete a pak je postupně odškrtávejte, jak je budete balit – tak alespoň na nic nezapomenete. Jednou z důležitých věcí je určitě pitná voda a to ve větším množství. Hodí se i základní trvanlivé potraviny s dostatkem živin a to na několik dnů – v takové situaci není jisté, kdy se vrátíte zpátky domů. Do bezpečné kapsy nebo kabelky si skryjte své osobní doklady a především peníze v hotovosti – počítejte s tím, že si nebudete moci vybrat z bankomatu, ani s kartou platit. Zabalte si i pro vás důležité cennosti. Věci osobní hodnoty mějte vždy u sebe a nenechávejte je v zavazadle a bez dozoru. K mobilnímu telefonu je vhodné pořídit i powerbanku, která poslouží, když nebudete mít kde nabíjet.

Do zavazadla si dále zabalte toaletní a hygienické potřeby a léky, které pravidelně užíváte. Důležitá je svítilna i kapesní nůž. Nezapomeňte na náhradní oblečení, v tomhle ohledu se vykašlete na styl a balte podle ročního období. V zimě vrstvěte na sebe (ušetříte místo) a do zavazadla si pak vezměte náhradní prádlo, hlavně ponožky, teplý svetr, případně trička. V létě i tak nezapomeňte na bundu, noci bývají studené. Pokud zbude místo, vezměte si i deku.

Nezapomeňte na děti. Je nutné zabalit zavazadlo i jim a přidat do něj i nějaké hračky nebo oblíbeného plyšáka. Nejdůležitější je potomka správně obléct. Nicméně na dětská záda zabalte jen to nejnutnější a nejlehčí, zbytek oblečení, potravy a jiných věcí sbalte k sobě. Pokud máte domácí mazlíčky, vezměte je s sebou. Menší tvorové patří do přepravního boxu, středně velcí a větší psi pak na vodítko. I pro ně je nutné zabalit potravu.

Neberte s sebou víc, než je opravdu nutné. Na evakuačním místě vám to bude k ničemu a zbytečně byste se zdržovali. Zavazadlo byste měli mít připravené už před vyhlášením případné evakuace, pokud tomu situace v zemi nasvědčuje. Ušetříte tak cenné sekundy. Na konec je nutné své zavazadlo označit štítkem – jméno a bydliště. To samé udělejte i na paži svého potomka, na které nesmazatelným fixem napište své jméno a telefon. Pokud by se dítko nedopatřením ztratilo, budou vědět, komu volat nebo koho hledat. Zvířata by rovněž měla mít známku s kontaktními údaji.

Zdroj informací: Hasičský záchranný sbor ČR
Zdroj foto: Pixabay