Chřest: Přírodní léčitel i zdravá pochoutka

Autor:

Právě probíhá období chřestové sezóny. V České republice se chřest používal už za první republiky a byl považován za krále zeleniny.

Také díky společnosti Český chřest, která ho pěstuje na polích v okolí Mělníka, se v posledních letech opět stává součástí české gastronomie. Asparágus neboli chřest, v České republice také známý pod lidovým názvem špargl, se přirozeně vyskytuje v Evropě, ale také ve Velké Británii nebo Skandinávii. Jedná se o velmi starý druh zeleniny, pěstovali ho už staří Římané a Řekové a jednalo se o pokrm pro bohaté. Dnes už je rozhodně dostupnější a receptů s chřestem stále přibývá, zejména díky jeho léčivým účinkům na lidský organismus.

Česko, vyhlášený pěstitel chřestu

Český chřest byl velmi oblíbený už v prvorepublikové kuchyni. V době socialismu z nabídky obchodů téměř vymizel a objevil se až v 90. letech, kdy ho u nás začali pěstovat farmáři z Holandska. V Česku se však bohužel moc neohřál a většina se vyvážela do zahraničí. Firma Český chřest pěstuje tuto jarní zeleninu na farmě v Hostíně u Vojkovic a pyšní se vysokou kvalitou. Český chřest je nejkřupavější a nejchutnější právě v den své sklizně.

Chřest jako přírodní afrodiziakum

Nejenom že chřest působí velmi pozitivně na ženskou i mužskou plodnost, ale známý je i jako afrodiziakum. Obsahuje směs živin, které čistí močové cesty, zvyšují energii a pomáhají neutralizovat přebytečný amoniak v těle, který může způsobovat sexuální nezájem. Díky vysokému obsahuje draslíku, kyseliny listové a vitamínu E konzumace chřestu pohání produkci testosteronu.

Blahodárné účinky

Chřest dobře chutná, ale je také velmi prospěšný pro vaše zdraví. Snižuje cholesterol, riziko srdečního selhání, podporuje trávení a imunitní systém. Pomocníkem je také při dietě, jelikož 100 g chřestu obsahuje pouze 20 kalorií. Zabraňuje zadržování vody v těle a obsahuje velké množství vitaminů, jako například:

  • Vitamin K, který udržuje zdravé vaše kosti.
  • Vitamin C, antioxidant pozitivně působící na vaši pokožku.
  • Vitamin A, nezbytný k správné funkci imunitního systému.
  • Vitamin E, udržuje zdravé cévy a silné srdce.

Říká se, že nejlepší chřest je ten, který byl ještě ráno zasazený v hlíně. Čerstvý chřest je lesklý, má pevnou strukturu a sevřené hlavičky.

Nezapomeňte na správnou přípravu

Obliba chřestu v České republice v posledních letech stoupá a na internetu najdete nespočet receptů. Nezapomeňte ale na správné zpracování, aby váš zážitek s touto zeleninou stál za to. Bílý chřest je potřeba pečlivě oloupat až po hlavičku, protože slupka obsahuje hořké silice. U zeleného chřestu stačí oloupat poslední třetinu výhonku. U mladého zeleného chřestu nemusíte loupat vůbec.

Stejně tak jako má chřest nespočet pozitivních účinků na naše zdraví, máme také velké množství způsobů, jak si ho doma připravit.

Grilování: Jednoduchá a rychlá příprava a výsledkem bude krásně křupavý chřest. Doporučujeme obalit ve slanině, lehce osolit a opepřit. Fantazii se však meze nekladou.

Syrový:. Ano, možná vás to překvapí, ale stejně jako jinou zeleninu, můžete chřest jíst bez tepelné úpravy. V tomto případě však nezapomeňte výhonek oloupat.

Blanšírování: Budete potřebovat střední hrnec, přivedete vodu k varu a silně osolíte. Chřest stačí vařit pouze 3-5 minut a je připraven k jídlu.

Pokud patříte mezi milovníky krémových polévek a omáček, můžete chřest připravovat i tímto způsobem. Nejprve se musí uvařit, nebo osmažit a následně můžete rozmixovat v mixéru.

Zdroj informací: společnost Český chřest, Tesco
Zdroj foto: Pixabay