Letiště ve Vídni: Jak se na něj dopravit a další praktické rady

Autor:

Sháníte výhodné letenky, ale z Prahy nemůžete nic najít? Zkuste někdy hledat i odlety z Vídně. Ulovit se dají často absurdně laciné letenky.

Ty se vyplatí i při připočtení nákladů na cestu do/z Vídně. Obzvlášť výhodná je Vídeň pro Brňáky, kteří mají letiště jen něco přes dvě hodiny cesty. Dostat se do Vídně ale můžete pohodlně skoro z celé České republiky. Samotné letiště je menší, než by člověk očekával vzhledem k množství odbavených letů, ale rozhodně se nemusíte bát, že se ztratíte.

Doprava na letiště

Na vídeňské letiště se můžete z Česka pohodlně dostat hned několika způsoby. Autobusem, vlakem nebo samozřejmě autem. V takovém případě ale počítejte s náklady navíc za parkování. Nejjednodušší spojení z Česka poskytují přímé autobusy společností Regiojet, Flixbus nebo Gepard express. Gepard express jezdí 6x denně, ale pouze z Brna.

Flixbus a Regiojet pak nabízí několikrát denně i přímé spoje z Prahy, Olomouce a Ostravy. Všechny autobusy mají zastávku jak v centru Vídně, tak přímo před letištní halou. Stejně tak zajišťují samozřejmě i dopravu z letiště zpět do ČR. Pokud jste z Brna a okolí máte výhodu i v tom, že se vcelku dobře dostanete na noční/brzké ranní lety. Z Prahy je doprava na noční lety složitější a vyplatí se zvážit přespání, ať už přímo ve Vídni, která je ale docela drahá, nebo v Brně či Bratislavě, odkud je snadné a rychlé spojení po celý den.

Přímo na letiště se dobře dostanete i vlakem. Z Vídeňského hlavního nádraží, na kterém staví všechny vlaky z České republiky, jezdí každou půl hodinu přímé vlaky Railjet až na letiště. Cesta trvá pouhých 15 minut a stojí 4,30€. Lístky můžete koupit v samoobslužných automatech u vchodu do nádražní haly nebo on-line. Využít můžete i speciální letištní transfer CAT, ten je ale mnohem dražší (11€) a místo z hlavního nádraží odjíždí ze stanice Wien Mitte, která je v úplném centru města. Jedinou jeho výhodou je tak trochu delší jízdní řád. Stejně jako u autobusů je i u vlaků problém u nočních letů. Poslední přímý spoj z hlavního nádraží jede ve 22:17 a první vlak jezdí až v 5:42, respektive ve 4:39 s přestupem na stanici Rennweg.

Noční doprava

V případě, že se potřebujete na letiště nebo z něj dostat v noci, jsou nejlepší volbou autobusy Vienna Airport Lines. Nabízí tři pravidelné linky, jezdící v hodinových intervalech a cena za jednu cestu je 8€. Lístky můžete koupit buď přímo u řidiče, on-line nebo v automatech na letišti. Linka 1 staví jak na hlavním nádraží, tak na nádraží Westbahnhof, linka 2 pak na Morzinplatz v samém centru Vídně. Na letišti staví všechny linky přímo před odbavovací halou.

Parkování na letišti

Zvolíte-li dopravu vlastním autem, můžete samozřejmě využit oficiální parkoviště na letišti. Rezervaci je možné udělat on-line přímo na webu letiště. Konkrétní parkoviště můžete zvolit podle toho, ze kterého terminálu odlétáte. Ceny za sedmidenní parking začínají na 120€. Levnější alternativou jsou parkoviště v blízkosti letiště. Hlídané parkoviště Parktiger v obci Schwechat nabízí parkování za 5,99€ na den. Hned vedle parkoviště se nachází zastávka vlaku, který vás na letiště doveze za 6 minut a vyjde vás na 1,90€. První spoj jede ve 4:35 a poslední v 1:05. Rezervaci si můžete opět udělat předem on-line. Některá soukromá parkoviště nabízí v ceně i kyvadlovou dopravu až na letiště. Jmenovitě je to třeba Panda Parken, Mazur nebo XYZ Parkservice.

Krátkodobé parkování

Pokud plánujete jen odvézt a vyzvednout své příbuzné, můžete zastavit přímo před odbavovací halou, kde máte 10 minut parkování zdarma. Po překročení tohoto limitu platíte 2,50€ za každých 15 minut. V momentě kdy potřebujete zastavit na delší dobu, využijte parkoviště K3, kde zaplatíte 5€ za každou hodinu. Na schéma umístění jednotlivých parkovišť se můžete podívat na oficiálních stránkách letiště. Ty jsou navíc dostupné i v českém jazyce. Pokud vyplníte datum příjezdu a odjezdu nebo počet hodin, které na letišti potřebujete strávit, nabídne vám systém kalkulaci a navrhne i nejlepší parkovací místo přímo pro vaše potřeby.

Na letišti

Vídeňské letiště má v současnosti tři terminály. Většina letů ale probíhá na terminálu 1 a 3. Terminál 1 se ještě dál dělí na 1 a 1A, odkud probíhá většina letů nízkonákladových společností a letů v rámci EU. Oba jsou propojeny a dobře označeny. Zatímco na terminálu 1 vás čeká bezpečnostní kontrola až u jednotlivých gatů, u terminálu 3 je hned za odbavovacími přepážkami. Všechny potřebné informace samozřejmě najdete na tabulích s odlety. Informace o plánovaných letech, ale i podrobnou mapu letiště, jednotlivých gatů, obchodů a restaurací najdete i on-line na oficiálních stránkách.

Pokud letíte z terminálu 3, můžete ve volném čase navštívit i vyhlídkovou terasu (vstupné je 5€ za dospělého a 2€ za dítě), ze které máte krásný výhled na startující letadla. Samozřejmostí je i wi-fi zdarma v celém areálu, letištní salónky a množství restaurací a bister, kde je možné si zkrátit čekání na let. Hned v přízemí letištní haly, ještě před odbavením, se nachází i Supermarket Spar, kde můžete nakoupit jídlo za příjemnější ceny než nahoře v bistrech. Trochu problém je na letišti s pitnou vodou. V momentě, kdy si nechcete kupovat drahou vodu v plastu, musíte se vydat hledat fontánky. Na záchodech totiž teče pouze teplá voda. Fontánky bohužel nejsou nikde značené, ale minimálně jedna se nachází na každém gatu.

Zdroj info: Vienna airport; Idos; zkušenost autorky
Zdroj foto: Pixabay