Nejčastější výmluvy, které vám budou bránit v cestování

Autor:

Každý by rád cestoval, ale když na to přijde, objeví se výmluvy, proč tomu tak nejde. Kdo čeká na lepší příležitosti nebo na časování, možná bude čekat navždy.

Za častými výmluvami se přitom může skrývat pouze strach –⁠ z neznáma. Přitom stačí překlenout tuto propast, koupit letenku a vydat se za sluníčkem. Nemusíte nikam daleko, co třeba vyjet do sousední země a postupně svůj okruh zemí rozšiřovat. Důležité je chtít pro své sny něco udělat, pak totiž už nebudete muset koukat pouze na cestovatelské blogy nebo účty na Instagramu a závidět. Budete na stejném místě jako oni. Nikdy není pozdě začít, ať je vám 20 nebo 60!

Nejčastější výmluvy

Nemám peníze

Člověk se kolikrát diví, kolik peněz bez rozmyslu utratí za celý jeden měsíc. Schválně si zkuste zapisovat své útraty. Podle toho můžete odhadnout, za jaké zbytečnosti nejvíce utrácíte. Když s tím přestanete, budete si moci ušetřené peníze uložit stranou, třeba právě na to cestování.

Ono jedenkrát týdně chození do obchodního centra, kde vždy několik peněz necháte nebo i chození po práci na skleničku či kávu s sebou, něco stojí. Často si tyto útraty umíme dobře sami před sebou obhájit. Jenže pak, když chcete jet na kýženou dovolenou, na kartě už moc financí nezbývá. Frustrace z toho, že celé léto prosedíte doma, je už zase v kurzu. Samozřejmě na dovolenou nenašetříte za jeden měsíc, chce to trochu vytrvat.

Naučte se tedy základní finanční gramotnost a uvidíte, že si hned budete moci dopřát víc věcí, u kterých jste si mysleli, že nemůžete, jen proto, že jste s penězi špatně hospodařili. Zvládne to každý, chce to jen mít pevnou vůli.

Mám děti

Narozením a výchovou dětí život přeci nekončí. Sice máte teď větší zodpovědnost, ale i v útlém věku můžete svým dětem ukazovat svět a učit je jiným kulturám. Budou otevřenější a chápavější ke všemu novému, co je potká. Právě cestování může být jedna z možností, jak naučit děti být laskavější k druhým. A to tento svět sakra potřebuje. Samozřejmě, nemusíte jet hned na druhý konec světa, ale třeba i vlakem se dostanete daleko –⁠ do Rakouska nebo Polska.

Existuje spousta blogů i facebookových skupin, kde si rodiny radí, jak cestovat na vzdálenější místa a především, jak to tam zvládnout s menšími i většími dětmi. Navíc, když nepojedete s cestovkou můžete výrazně ušetřit. Je potřeba to brát tak, že děti nejsou překážkou, jakožto spíše výzvou.

V cizině není bezpečno

To by se dalo prakticky říct i o Česku. I zde vás mohou na ulici okrást nebo vás na přechodu srazí auto. Možná tak jen hledáte problémy tam, kde nejsou. Samozřejmě je potřeba na sebe dávat větší pozor a především pak na své věci v městech, které jsou profláknuté kapesními loupežemi – jako třeba Barcelona. Ale když to budete vědět, můžete se na to připravit a dát si větší pozor. Stejně jako není bezpečné chodit temnou uličkou k hotelu, není to bezpečné ani u nás, když jdete domů. Jste rozumní, a tak se podle toho řiďte. Umíte se o sebe postarat v Česku, proč by tomu v cizině mělo být jinak?

Neumím jazyk

Pravda, můžete to mít trošku komplikovanější než ostatní, ale určitě to není výmluva, kterou někoho přesvědčíte. Stačí se naučit základní věty v požadovaném jazyce. Každý chytrý telefon má navíc možnost stáhnutí aplikace se slovníkem a starší generace se může domluvit i gesty. Stačí chtít a druhá strana bude hledat možnost, jak se dorozumět, i když nebudete mluvit stejnými jazyky. Vždy je to o přístupu.

A kdo se bojí mluvit, přestože je jinak jazykově vybavený, pak mu nejvíce pomůže, když se bude pohybovat v prostředí, kde bude muset mluvit. Počáteční ostych, jestli jste to vyslovili například správně, bude tytam. Až se vás zase jednou někdo zeptá na cestu, nedělejte, že nerozumíte. Každý jednou začínal.

Teď není správný čas

Jedna zásadní otázky: a kdy bude? Odkládat rozhodnutí na dobu neurčitou vám nepomůže, spíše uškodí. Ostatně, co ve vás evokují následující věty: Pojedu, až vystuduju. Pojedu, až budou mít práci. Pojedu, až budu mít peníze. Teď se to nehodí, protože ... Pokaždé se ukáže zákeřné slovo „„, které vám brání si plnit sny. A kolik věcí a možností jste v životě odmítli, jen proto, že jste čekali na lepší dobu? A kolik jste jich prošvihli, jen proto, že jste neměli odvahu a teď vás to štve?

Novinka! Lepší čas nikdy nepřijde, to vy si jej tvoříte. Všechno záleží jen na vás a na vašem odhodlání. Zbavte se této iluze, začněte pracovat na sobě a už neodkládejte věci na pozdější dobu. Jednou by vás to totiž mohlo hodně mrzet a bohužel čas vrátit už nejde, abyste se rozhodli tenkrát jinak.

Zdroj informací: Autorský text, názory autora
Zdroj foto: Pixabay