Jakmile začne léto, lidé se rozutečou do všech koutů Česka i světa. Bohužel na to doplácí i turisticky oblíbená místa, která se pod náporem hroutí.
Mezi ta patří například Pravčická brána i nejvyšší hora Česka a to Sněžka. Je jedno, jestli sem v létě vyrazíte o víkendu nebo přes týden, po každé potkáte několik set lidí, a to nejen Čechů, ale i Poláků, kteří to sem mají kousíček. V nejkrásnějších letních dnech to může být i tisíce lidí. Ti ale většinou nebývají zrovna ohleduplní k okolní přírodě. Porušují zákazy, a tak se už třetí rok po sobě musí na vrchol instalovat železné sítě, které neposedné turisty drží v bezpečných místech od vzácných rostlin. Někteří cestovatelé si totiž myslí, že jim patří svět a mohou si dělat, co chtějí. Počínaje odhozenými odpadky v přírodě, které patří samozřejmě jinak do koše, často šlapou mimo cesty a snaží se dostat za sítě, kde ale svým chováním ničí vzácné rostlinky, které jsou v této oblasti chráněné.
Na vrcholu je to pak tak trochu hlava na hlavě. Kdo dorazí dřív, může si zabrat lavičku ve stínu, ostatní si zoufají na prudkém slunci. Po jedné fotce ale mizí v dáli buď na lanovku a nebo cestu z hory dolů. Za celý den, když je teplo, se tu leckdy vystřídá i 10 tisíc lidí. Někdy se tedy na vrcholu nedá téměř hnout. Letos tu také potkáte strážce parku, kteří neukázněné turisty korigují a upozorňují, že v zakázaných místech nemají co dělat. Ono šlápnout na rostlinu v těchto podmínkách, nemusí být zrovna bez následků nejen pro endemit, ale i turistu. Za takové chování hrozí pokuta až 10 tisíc korun.
Velkým pomocníkem však jsou právě ochranné sítě. Někomu však mohou vadit ve výhledech do okolí, na druhou stranu, dokud budou existovat bezohlední turisté, kterým je planeta jedno, pak budou muset existovat i ochranné prvky. Přeci jen příroda tu byla dřív než člověk a podle toho by se populace měla chovat. A pozor ve většině českých parcích je zakázané stavení věží z kamenů. I za ně mohou lidé schytat pokutu, neboť se dopouští deliktu. Podobné zákazy se stavěním kamenů existují i jinde ve světě.
Zdroj informací: KRNAP, názory autora
Foto: Pixabay