Na Tenerife si věž z kamenů už nepostavíte

Autor:

Tam, kde se objevuje voda, narazíte na kamenné věžičky. Malé i velké. Bylo by to roztomilé, kdyby to ale nebylo všude a hlavně se tím nenarušovala přírodní rovnováha. A to nemluvíme jen o zahraničí, na věžičky můžete často narazit i u nás. To se má za nedlouho, ale změnit. Přišli s tím Španělé a jistě se k nim brzy přidají další národnosti.

Kamenité pláže se staly oblíbeným místem nejen pro instagramové fanatiky, ačkoli nutno podotknout, že právě ve zmíněné aplikaci můžete nalézt nejvíce fotek těchto maličkých staveb. Avšak lidé si často neuvědomují, že svou věží ničí celou přírodu. Možná se vám to zdá jako blbost, ale opak je pravdou. Stačí se nad tím trochu zamyslet.

Stavění věží nemá žádný duchovní základ ani z historie, stal se z toho prostě mainstream. Místní ochránci přírody se snaží vést kampaně, které by zakazovaly lidem tuto činnost. Bohužel tím, že jsou kameny odebrány ze svého přirozeného prostředí, kam se dostaly pomocí vody, narušuje se celý přírodní ekosystém a způsobuje to nemalé škody.

A nejde jen o samotné kameny, jde především o drobné živé organismy, které na kamenech žijí nebo se naopak stávají potravou pro vyšší evoluční stupeň živočichů. Jsou součástí procesu, který ale svým nezodpovědným chováním snadno lidé přeruší a naruší se tím celá přírodní rovnováha. A teď si vemte, že se nejedná o pár kusů věží. Na některých pláží můžete vidět i stovky takových věžiček.

Na Tenerife se sešla skupina 150 dobrovolníků, kteří pláž komplet vyčistili a každou věž rozebrali na jednotlivé kameny během půl hodiny, avšak když se na místo vrátili druhý den, věže byly znovu postaveny. Jamie Coello vidí problém hlavně v tom, že neexistuje žádná právní úprava, tudíž lidé si dělají co chtějí a nerespektují přitom své okolí a zemi, na které žijí. Dokud se nezmění legislativa, bude těžké proti tomu bojovat.

Zdroj foto: Pixabay
Zdroj info: CNN, Reuters