Cesta do některých zemí Evropy se prodraží. S novým rokem se zvedají turistické daně

Autor:

Poplatek za ubytování není ničím neobvyklým. Většinou ho turisté zaplatí společně s účtem za ubytování na hotelu.

Poplatek obvykle nebývá vysoký, avšak při přepočtu na množství turistů může být pro některá města zcela nezanedbatelný. Například Řecko získané finance z těchto daní posílá do fondu na boj proti přírodním katastrofám, kterým každoročně v létě musí čelit. V chorvatském Dubrovníku pro změnu daní výletní lodě a výdělek jde na zlepšení infrastruktury starého města. Každé město světa má tedy své problémy, které může alespoň částečně zalátat výběrem poplatků od ubytovaných turistů.

Amsterdam, Nizozemsko

Město kanálů, umění a neřestí je pro cizince jako magnet. Není proto divu, že je zde také nejdražší turistická daň v celé Evropě. Ještě loni s k pobytu připočítávala pouze 7procentní daň, letos je to už 12,5 procenta. Zdražení není překvapivé, protože Amsterdam je jedno z dalších metropolí, které se potýká s masovým turismem. V praxi to bude znamenat, že například u pokoje, za který zaplatí návštěvník 175 euro, se k ceně připočte ještě 21,80 euro jako městská daň. V minulosti by to bylo pouze 15,25 euro.

Vybrané financí chce město investovat do úklidu ulic, které bývají turisty často znečištěny a také vynaložit více peněz na bezpečnostní služby, které by byly směřovány do čtvrti červených luceren, kde za poslední roky vzrostla kriminalitu kvůli turistům, kteří kouří marihuanu. I to chce město změnit a už například v květnu zakázalo kouření marihuany ve zmíněné čtvrti. Další zákazy budou jistě brzy přibývat, protože zdejší radní chtějí, aby do města turisté jezdili za architekturou a památkami, ne za legální zábavou.

Barcelona a Valencie, Španělsko

Mírnější zdražení čeká oblíbená španělská města. Městská daň se tu zvedne pouze o 50 centů. Nově tak turisté budou namísto 2,75 eur za noc platit až 3,25 euro. Nespornou výhodou je, že částka se bude vybírat pouze za prvních sedm dní. Nezáleží tedy na tom, zda strávíte v Barceloně celý měsíc nebo jen sedm zmíněných dní (musí být po sobě jdoucí). Při týdenním pobytu vás Barcelona vyjde navíc maximálně 22,75 euro. Výše denního poplatku se určuje podle úrovně ubytovacího zařízení. Země si od zvýšení daně slibuje, že přiláká dobře situované cizince, kterým nebude vadit, že se jim připočte pár peněz k výsledné částce za pobyt. Španělské úřady tak očekávají, že by tato daň mohla přinést do rozpočtu až 100 milionu eur, které by se následně použily na zlepšení infrastruktury ve městě.

Nově si turisté připlatí také za pobyt ve Valencii a jeho okolí – nebude to však vysoká částka. Poplatek se bude pohybovat ve výši od 50 centů do 2 euro za noc. O výši bude rovněž rozhodovat úroveň ubytování.

Benátky, Itálie

Nejvíce postiženou zemí masovým turismem jsou Benátky, které proti tomuto trendu bojují hned několika opatřeními. Mezi ně bude nově patřit turistická daň, kterou zaplatí všichni turisté, kteří se do města vydají na jednodenní výlet. Na zkoušku bude poplatek zavedený letos pouze na 30 dní (ve vybraných dnech od dubna do července) a bude činit 5 euro. Oficinálně začne platit od příštího roku. Zaplatit budou muset všechny osoby starší 14 let. Osvobozeni jsou pak lidé, kteří se ve městě ubytují a ti, kteří v přímo v centru Benátek bydlí nebo pracují. Po zaplacení „vstupenky“ se automaticky vygeneruje QR kód, který je nutné mít po dobu návštěvy města u sebe, protože ho kdykoli kontrolovat policie. Pokud by se chtěl placení někdo vyhnout, pak se může připravit na pokutu od 50 do 300 euro.

Zdroj informací: Autorský text, Loca Barcelona, Visit Venezia, Schengen visa info
Foto: Pixabay