Cesta k oblakům, plavba na voru nebo tajemné podzemí. Slovenské národní parky nabízí nezapomenutelné zážitky

Autor:

Slovenské hory patří asi k nejatraktivnějším místům pro české turisty, hned za nimi jsou pak termální lázně. Turistika plnými doušky se dá tak zažít v devíti národních parcích v zemi.

Nejznámější a pravděpodobně nejnavštěvovanější národní park je ten Tatranský. Možná to na první pohled nevypadá, ale vnitru skrývá přes 600 kilometrů značených turistických chodníků. Sami se navíc dostanete k devíti horským štítům, dalších 12 zdoláte pouze za doprovodu horského vůdce. Kromě návštěvy samotných štítů se můžete toulat po méně náročných stezkách, na kterých si slovenskou přírodu užijete do syta. Navštívíte plesa a významné vrcholy, ze kterých bude krásný výhled do divoké přírody i na hřebeny hor.

Máme pro vás tři zajímavé tipy, kam se můžete vydat za adrenalinem, dobrodružstvím i zážitky.

Výstup na Gerlachovský štít

Tento bod se nachází ve výšce 2655 metrů nad mořem a jedná se o nejvyšší štít ve Vysokých Tatrách. Trasu si lze zvolit z několika možností v závislosti na náročnosti i ročním období. Každá trasa je jinak dlouhá. Výstup a sestup zabere šest až deset hodin podle fyzické zdatnosti turistů. Zprvu jednoduchá cesta lesem a s mírným stoupáním se brzy mění na náročné lezení po ferratách až na opravdové lezení po skalách s jištěním.

Začátek cesty obvykle začíná už v noci, abyste na vrchol dorazili za světla a stejně tak z něj mohly zase odejít. Sami horští průvodci však doporučují, aby každý, kdo chce zdolat Gerlachovský štít, musí nejdříve absolvoval trénink. Začít můžete například tím, že se vydáte na povolené štíty bez průvodce. Jedině tak zjistíte, zda máte kondici a síly vydat se na náročnější trasu, kde každá chyba znamená velký problém.

Foto: Michaela Rubešová – Liška Terinka se pohybuje v okolí Rainerovy chaty a Lomnické vyhlídky. Nikomu neubližuje, je zvyklá na lidi, ale stále je to divoký tvor. Pokud ji potkáte, nesahejte na ní. Užijte si jen její přítomnost, kterou vás poctila.

Plavba na voru na horské řece

Méně náročnější zážitek, který mohou absolvovat i děti, najdete v Pieninském národním parku. Plavit se tu dá na typických dřevěných vorech a sjet tak horskou řeku Dunajec. Hlavní průvodce skupiny je vždy zkušený vorař. Ten zajistí nejen bezpečný sjezd, ale také povypráví o historii a řekne další zajímavosti o okolní přírodě. Během plavby zažijete mnoho autentických okamžiků, například tehdy, když se ocitnete v těsném kontaktu s vysokou skalní stěnou, která je opředená legendami o Juraji Jánošíku. Desetikilometrová plavba po řece Dunajec tak bude skutečně výjimečným zážitkem. Možná se bude hodit i náhradní oblečení, pokud se během plavby trochu namočíte.

Tajemné podzemí národního parku

Kdo zavítá do Slovenské krasu bude mít také zážitek. Jedná se totiž o největší krasové území ve střední Evropě. Patří do něj 1 100 jeskyní a propastí. Národní organizace pro podporu a propagaci cestovního ruchu Slovakia Travel tak doporučuje všem turistům, kteří se na Slovensko vydají, aby tuto oblast nevynechali.

Největší jeskyně Domica má unikátní krasovou výzdobu. Na delší prohlídkové trase se navíc poplavíte po podzemní říčce (za optimálních podmínek). Jeskyně je tak dlouhá, že zasahuje až do sousedního Maďarska. Navíc zdejší jeskynní prostory v minulosti obýval pravěký člověk. Archeologové tu totiž našli několik předmětů i maleb z doby kamenné. A pozor nad hlavy vám někdy proletí současný obyvatel – vzácný netopýr. Jeskyně Domica vám navíc může být povědomá z jedné pohádky (Sůl nad zlato).

Další jeskyní, která rozhodně stojí za návštěvu je například Ochtinská aragonitová jeskyně, která je jediná svého druhu ve střední Evropě. Tou nejznámější a nejnavštěvovanější je pak Demänovská jeskyně svobody. Celé podzemí zdobí krápníky, třpytivá jezírka a sintrová výzdoba. Údajně tak patří k nejkrásnějším v Evropě. Slovenským unikátem je také Dobšinská ledová jeskyně ve Slovenském ráji.

Zdroj informací: vlastní zkušenost autorky textu, autorský text, Slovakia travel
Foto: Michaela Rubešová