Čeští piloti mohou zásadně urychlit boj s virem: Vytvořili spolek na rozvoz zdravotnického materiálu

Autor:

Epidemie koronaviru ukázala, že Češi se umí stmelit a navzájem si pomáhat. S unikátním nápadem přišli čeští piloti, kteři svou leteckou dovednost a možnosti rychlé přepravy chtěji využít pro pomoc v boji s virem. Zdravotnický materiál budou schopni dopravit kamkoli po České republice do 2 hodin od zadání až po vyložení.

Jsme skupina dobrovolníků, pilotů, kteří chtějí v této nelehké situaci pomoci státu s distribucí zdravotnického materiálu a potřebného personálu po celé republice. Našim cílem je v co nejkratším čase doručit zásilky zdravotnického materiálu po celé ČR“, říká Miloslav Chlan, jeden ze zakladatelů projektu Piloti lidem.

Tento projekt sdružuje piloty z celé České republiky, kteří budou schopni pokrýt distribuci pro většinu obcí v zemi. Podle velikosti letadla se bude materiál přepravovat na hlavní letiště, která jsou předem stanovena a další menší obce budou zásobovány z aeroklubových letišť.

Do teď se do systému dobrovolně registrovalo přes 60 pilotů (ke dni 23.3.2020), kteří jsou schopni pokrýt republiku z 30 letišť. Jedná se o letce, kteří většinu svého života ve vzduchu létají pro radost na aeroklubových letištích a na sportovních strojích. Svůj koníček tak mohou a rádi přetaví v pomoc druhým a zásadně urychlí tolik potřebnou logistiku zdravotnického materiálu.

Princip rozvozu funguje na jednom centrálním letišti (Pardubice), které bude sloužit jako domovská báze. Odtud se náklad bude přemišťovat na další transportní základny umístěny nejdále do jedné letové hodiny. Z transportních základem je to pak už jen 30 minut na jakékoli malé sportovní letiště, kterých jsou v České republice na dvě stovky.

Sdružení myslí i na nepřízeň počasí. Pokud budou panovat horší meteorologické podmínky, budou do vzduchu puštěni pouze piloti s doložkou IFR (létání podle přístrojů) a letadla typu General Aviation. Následný rozvoz z transportních míst proběhne automobily.

Sdružení aktuálně jedná s vládou České republiky a příslušnými orgány. Pokud veškeré náležitosti naberou rychlý spád, první letadla můžou vzletět během několika příštích dnů.

Zdroj informací: Piloti Lidem
Zdroj foto: Ondřej Daňa