Cestovatelská mapa se dále zabarvuje do tmavě červené

Autor:

Nový seznam zemí podle míry rizika nákazy bude účinný od pondělí 15. listopadu. Maďarsko, Nizozemsko a Řecko budou nově v tmavě červené kategorii. Do červené kategorie se přesune Andorra a Baleárské ostrovy. Oranžová kategorie se rozroste o Kanárské ostrovy a Maltu.

Do kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená kategorie) patří Vatikánský městský stát a Španělsko. Z mimoevropských zemí nebo jejich částí pak Argentina, Austrálie, Bahrajn, Chile, Hongkong, Jordánsko, Kolumbie, Korea, Kanada, Katar, Kuvajt, Macao, Namibie, Nový Zéland, Saudská Arábie, Peru, Spojené arabské emiráty, Rwanda, Uruguayská východní republika nebo Tchaj-wan. 

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová kategorie). Do této kategorie zemí se řadí Malta, Kanárské ostrovy, Francie, Itálie, Monako a Portugalsko vč. Azorských ostrovů a Madeiry.

Při návratu ze zemí zelené, oranžové, červené a tmavě červené kategorie je nutné vyplnit příjezdový formulář. Před vstupem na území ČR nebo nejpozději do 5 dní po vstupu je povinnost podstoupit antigenní nebo RT-PCR test.

Semafor zahrnuje také kategorii zemí s vysokým rizikem nákazy (červená kategorie). Do této kategorie aktuálně spadá Andorra, Dánsko, Island, Finsko, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Polsko, Norsko, Německo, San Marino, Švédsko, Švýcarsko a Baleárské ostrovy. Pro návrat ze zemí z červené kategorie platí stejná pravidla jako při návratu z tmavě červené kategorie.

Do kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená kategorie) spadá Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, LotyšskoMaďarsko, Nizozemsko, Irsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Estonsko, Litva, Slovensko, Slovinsko a ostatní třetí země mimo EU. Osoby vracející se z červené a tmavě červené kategorie musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. V případě cesty do ČR individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test.

Podmínky testování při návratu se netýkají osob, které mají alespoň 14 dní po plném očkování (v případě dvoudávkového schématu 14 dní po druhé dávce, v případě jednodávkové vakcíny 14 dní po očkování) nebo těch, které v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává jim jen povinnost vyplnit Příjezdový formulář.

Uznává se také očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky, nebo jí odpovídající vakcínou, která je schválena Světovou zdravotnickou organizací pro nouzové použití. Tyto osoby zároveň musejí mít vystavený ověřitelný certifikát, který je zveřejněný v seznamu certifikátů na webu Ministerstva zdravotnictví.  

Zdroj info: Ministerstvo zdravotnictví

Zdroj foto: Pixabay