Cestujte z pohodlí domova: Tipy na cestovatelské filmy, které musíte vidět

Autor:

Léto skončilo rychleji, než by kdekdo z nás čekal, období dovolených je za námi a počasí venku láká tak akorát k tomu schovat se pod deku a pustit si film.

Jestli se vám stýská po cestování a chcete se do ciziny podívat alespoň z pohodlí domova, můžete si vybrat některý z našich oblíbených filmů. Třeba pro vás budou i inspirací a pomohou vám při rozhodování, kam vycestovat příště.

Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953)

Jako první začneme s naprostou filmovou klasikou, v hlavní roli s herečkou Audrey Hepburn, která za tuto roli získala Oscara. Anna je princeznou imaginární evropské země, která přijela na státní návštěvu do Říma. Ve své snaze utéct povinnostem se vydává do ulic města, kde potkává novináře Joea, který jí pomůže zažít nezapomenutelné prázdniny a provede ji, i diváky, po všech koutech tohoto krásného města. Jestli jste o návštěvě Říma do dnes nikdy neuvažovali, po zhlédnutí tohoto filmu dost možná zabookujete letenky, sbalíte kufr a vydáte se prozkoumat, jak moc se Řím za těch 70 let změnil.

Útěk do divočiny (Into the wild, 2007)

Úspěšný film Útěk do divočiny byl natočen podle stejnojmenné kultovní knižní předlohy. Příběh mladíka Christophera McCandlesse, který se ve svých dvaadvaceti letech rozhodne vzdát svého dosavadního života i majetku a vydává se žít do divočiny na americké Aljašce, inspiroval tím celou generaci dobrodruhů a cestovatelů. Strhující Christopherův příběh včetně jeho konce ve vás zanechá silné pocity a donutí k přemýšlení. Režie filmu se ujal herec Sean Penn, který se pro natočení filmu rozhodl hned po prvním přečtení knižní předlohy.

Milionář z Chatrče (Slumdog Millionaire, 2008)

Milionář z Chatrče není vyloženě cestovatelským filmem, ale celkem věrně přiblíží život v Indii, kde se jeho děj odehrává. Vypráví příběh mladíka Jamala Malika, který se i přes nulové vzdělání přihlašuje do indické adaptace soutěže Chcete být milionářem? Zcela nečekaně se dostane do finálového kola, před kterým je ale zadržen policií, která ho obviní z podvádění. Tak začíná příběh chlapce, který vyrůstal v proslulém bombajském slumu a který se v životě musí potýkat s množstvím nástrah. Film získal hned několik Oscarů, včetně hudby, která skvěle dokresluje celý příběh.

Divočina (Wild, 2014)

Mnoho z nás určitě někdy zažilo ten pocit, že se celý náš život hroutí a nic nedává smysl. Hlavní hrdinka filmu Divočina – Cheryl – zažívá přesně takové období. Jednoho dne se impulzivně rozhodne vydat se bez jakýchkoliv předchozích zkušeností na 1770 km dlouhou cestu Pacifickou hřebenovkou. Během svého putování se setkává s velkým množství překážek a několikrát si sáhne na dno svých sil. Zároveň v sobě ale objeví nečekanou sílu, odvahu a radost ze života.

Baraka (1992)

Baraka je velmi netypický, umělecky laděný dokument o Zemi, ve kterém nepadne jediné slovo. Díky tomuto dokumentu zavítáte na nejkrásnější místa naší Země a poznáte její různorodost. Kromě přírodních krás se dokument věnuje i lidem – zobrazuje různé náboženské obřady, zvyky a tradice. Nechybí ani záběry na moderní civilizaci a nakonec silné poselství, které vám film dokáže předat i beze slov jen za pomoci obrazu. Na film pak volně navazuje i další „dokument beze slov“ z roku 2011 – Samsara.

Jíst, meditovat, milovat (Eat Pray Love, 2010)

Film natočený podle stejnojmenné autobiografické knihy sleduje hlavní hrdinku Liz Gilbert, která se právě vyrovnává s rozvodem. Rozhodne se proto vzít si roční dovolenou a vydává se obdivovat krásy světa. Zároveň svou cestu využívá k tomu pokusit se najít samu sebe. Spolu s Liz se vydáváme do Itálie, Indie a na Bali, kde konečně nachází svůj vnitřní klid. Film Jíst, meditovat, milovat se stal celosvětově velmi úspěšným, což s sebou přineslo i svá negativa. Bali se díky němu dostalo do hledáčku milionů turistů, kteří zaplavili ostrov a někteří odborníci dodnes přisuzují negativní dopady tzv. overturismu na Bali právě tomuto filmu.

Vzpomínky na Afriku (Out of Africa, 1985)

Tento populární snímek není jen jedním z nejromantičtějších filmů všech dob, ale zároveň vás přenese do Afriky v 70. letech. Hlavní role si ve filmu zahráli Maryl Streep a Robert Redford a film získal celou řadu Oscarů, včetně toho za nejlepší snímek. Příběh se odehrává v Keni kolem roku 1914, kde má hlavní hrdinka Karen spolu se svým nevěrným manželem na starost kávovou plantáž. Když Karen narazí na tajemného bílého lovce, začne propadat krásám nejen této exotické africké země, ale i jejím obyvatelům.

Stopy (Tracks, 2013)

Film Stopy potěší hlavně fanoušky Austrálie. Děj filmu sleduje mladou cestovatelku Robyn Davidson, která se vydává na 2700 kilometrů dlouhou výpravu z Alice Springs až k Indickému oceánu, a to v doprovodu svého věrného čtyřnohého kamaráda a čtyř velbloudů. Tento film vám přiblíží divokou vnitrozemskou Austrálii, včetně jejího původního obyvatelstva. Zároveň ale ukáže i na nebezpečí, které by člověk v poušti nečekal. Příběh Robyn proslavil fotograf časopisu National Geographic Rick Smolan, který ji v poušti několikrát vyhledal.

7 let v Tibetu (Seven Years in Tibet, 1997)

Dalším velmi populárním filmem s Bradem Pittem v hlavní roli je dobrodružný příběh rakouského horolezce Heinricha Harrera, který se snaží pokořit vrchol jedné z himalájských osmitisícovek – Nanga Parbat. V důsledku probíhající druhé světové války se ocitá v zajateckém táboře, ze kterého se mu podaří utéct a ocitá se v tajemném Tibetu. Zde se stává učitelem mladého Dalajlámy. Mezi těmito dvěma lidmi z velmi odlišných světů vzniká nečekané přátelství, které u Harrera vede k hlubokému vnitřnímu přerodu. Film je inspirován skutečnými událostmi a pokud vás příběh zaujme, můžete si přečíst i stejnojmennou knihu.

Walter Mitty a jeho tajný život (The Secret Life of Walter Mitty, 2013)

Walter Mitty je foto editorem časopisu Life, kde tráví většinu času v zaprášeném archivu. Aby unikl svému všednímu životu, tráví většinu času sněním a vytvářením imaginárního světa, ve kterém se mění na romantického hrdinu bojujícího za lepší svět. Jednoho dne se ale Walter ocitá v situaci, ve které si musí vybrat. Riskovat vyhazov z práce nebo udělat obrovský krok do neznáma a vydat se do světa hledat slavného fotografa Seana O’Conella. Polapit Seana ale není jen tak, ten se totiž pro dobrý příběh vydá kamkoliv. Waltera tak čeká dobrodružné putování všemi kouty naší planety, včetně těch nejodlehlejších. Inspirací filmu byla stejnojmenná povídka Jamese Thurbera publikovaná již v roce 1947.

Zdroj info: dle zjištění autorky textu, Česko-Slovenská filmová databáze
Foto: Pixabay