Chcete cestovat sami? Proč ne, jen nezapomeňte na bezpečí

Autor:

Přemýšlíte o tom, že začnete cestovat sami? Však proč by ne. Jen je třeba dodržovat určité věci, abyste na cestě nemuseli řešit nepříjemnosti a bylo postaráno o vaše bezpečí. Přeci jen ve dvou se to lépe táhne, no jo, jenže pokud nemáte partnera a chcete cestovat, tak přece o tom nebudete jen snít doma na gauči, právě teď je ta nejlepší chvíle pro to, si zabalit kufr a hurá na cestu!

1. Ujistěte se, že někdo ví, kde se po celou dobu svého pobytu pohybujete

Pravidlo číslo jedna, které dodržuji vždy, když někam jedu sama. Nejde o to, aby vás měl někdo pod kontrolou ale hlavně o to, kdyby se náhodou něco stalo, aby někdo věděl, kde jste a v případě vám mohl pomoci. Ať už to povíte svojí mámě, příteli, nebo nějakému blízkému kamarádovi, je to ve své podstatě jedno, ale nebudou se muset o vás bát, pokud zrovna zmeškáte letadlo. Není nic horšího než černé scénáře o zřícených hořících troskách letadla v televizi.

S tím souvisí i to, abyste během pobytu dávali o sobě vědět a netvářili se jako nezvěstná osoba. Neříkám, že o sobě musíte dávat vědět každý den, ale aspoň pokud se budete přesouvat do jiného místa, napište, že jste OK. Nikoho tím neotravujete a stojí to pět vteřin života.

2. Udělejte si kopie důležitých dokumentů

Další důležité pravidlo, vždy se ujistěte, že cestujete s kopiemi všech důležitých dokladů. Může se totiž snadno stát, že si někde odložíte kabelku, nebo peněženku a doklady jsou rázem pryč. Buď vám je někdo ukradl a nebo jste tam věci prostě zapomněli a když jste se vrátili, už tam nic nebylo. Proto je lepší mít sebou vždy kopie, pokud bydlíte na hotelu, originály si schovejte do trezoru a sebou si berte jen kopie.

3. Sbalte si jen to nejnutnější

Uznejte, kdo z nás by se chtěl tahat s 30 kilovým kufrem. Fuha ani náhodou. Přeci jen cestujete sami, nepotřebujete tolik věcí. Čím méně věcí s sebou budete mít, tím rychleji se vám bude pohybovat, co když někdy budete potřebovat utíkat? Táhnout za sebou těžké břemeno vám moc nepomůže.

4. Nestrhávejte na sebe příliš pozornosti

Není nic horšího, než když se dostanete do merku nějakého místního a tím hůř muže a výrazně silnějšího. To že jste turista nebo turistka na vás prozradí mnoho faktorů, nevyjímaje velký fotoaparát na krku, tak i nervózní výraz ve zmatené tváři, když zjistíte, že jste se ztratili. Dokonalá oběť pro násilníky a lumpy. Drahé cennosti zejména šperky si na své toulky raději nechte doma, nejedete na cesty dokazovat okolí, co všechno máte, ale jedete poznávat tamější kulturu, šperky by zbytečně na vás upozornili případné kapsáře. Z toho důvodu se předtím než se vydáte na cestu, na internetu informujte z různých diskuzí na rady, kam nechodit a nebo kde si dát pozor, protože je v daném místě zvýšený výskyt zákeřných kapsářů, budete alespoň pak více obezřetní. Nezapomeňte si vyndat ze zadní kapsy peněženku, protože se stačí jen otočit a už jste bez peněz.

5. Vždy se řiďte vaším vnitřním instinktem

Pokud se vám bude zdát něco divného, nedělejte to, stejně tak pokud se vám bude znát temná ulička jako špatný nápad, přestože se díky ní dostanete do hotelu mnohem rychleji, určitě do ní nechoďte. Vždy je lepší dávat na svůj vnitřní pocit a intuici. Přeci jen znáte sebe sami nejlíp. Než abyste se dostali do maléru. Ulička vám sice může ušetřit nějaké minuty navíc, ale co když se tam skrývá nějaké nebezpečí?

Rada na závěr

Nezapomeňte si vaše cestování náležitě užít. Pokud poznáte nové a skvělé přátele, je to jen dobře, ostatně to je vítaný bonus na vašich cestách, avšak nezapomínejte, že i ten nejlepší kamarád se může ve vteřině změnit na toho nejhoršího nepřítele. Mějte se na pozoru a nevyzrazujte o svém životě nic důležitého, nebo kde bydlíte a hlavně se moc s novými přáteli neopíjejte tak, jako to děláte doma s lidmi, které znáte celý život. Ostatně lidé se umí dobře přetvařovat a asi byste nechtěli se probudit na sále bez jedné ledviny, ne? Ale abych nebyla tak negativní, důležité je se mít prostě na pozoru a dávat na sebe pozor, přeci jen jste tu sami a musíte se podle toho chovat. A třeba se zrovna z těch nových přátel vyklubou lidé, kteří vám půjdou na svatbě za svědka. Kdo ví. Život a hlavně cestování je plné náhod a neočekávaných věcí, na vás je už jen to, jak je přijmete.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, MZV, Lonely Planet